2013-10-03, 01:46
  #25
Medlem
TheHmms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kavon
Senaste avsnittet på lyxfällan så finns det ett par som gjorde så, dom tog massa lån och sket i att paya tbx, dom försökte rymma till Las Vegas men fick för mkt hemlängtan och då vare bara o beta av alla skulder :P

Så lätt var det inte, hon blev utvisad för att ha blivit arresterad för våld i hemmet.

Hon flippade på honom och åkte in, sen fick hon inget greencard.

Jag tror inte de annars så lättvindigt återvänt till sina skulder...

Undra om undervisning i skolan om ditt/mitt/bankens skulle hjälpa motverka beteende som detta...
Citera
2013-10-03, 01:53
  #26
Medlem
BaalZeBubs avatar
Jag har skulder jag inte kan betala, och lever med utmätning hos kronofogden sedan snart tio år. Men jag tar inte nya lån, och jag "skiter inte i allt".

Ibland är det lite jobbigt att alltid leva på vad staten anser vara existensminimum, men det är inte så mycket att klaga på. Det finns gott om människor i Sverige som lever på mindre än så. Dit hör till exempel barnfamiljer som lockats att skaffa hus med lån de egentligen inte har råd att betala. För att inte tvingas flytta får de ofta kämpa sig fram långt under existensminimum. Någon hjälp från soc kan de inte få så länge de äger något.

I övrigt kan jag svara på frågor.

En sak jag kan nämna, är att detta med att ha stora skulder ger en ny slags frihet. Jag kan ta alla räkningar på tv-licens, studielån och liknande och riva sönder dem och kasta i soporna. Om någon borgenär hör av sig om skulder så är det bara att säga att man redan betalar varje månad, vill ni ha del av det så kontakta kronofogden.
Citera
2013-10-03, 02:30
  #27
Medlem
typ0s avatar
Bara att ta sig en titt på Lyxfällan så ser du hur bra det går!
Citera
2013-10-03, 03:23
  #28
Medlem
Min mamma levde så ett tag, det höll väl i 1-2 år innan fogden tog lägenheten och försatte både henne och mig i misär. Det var 3 år sen, och det har inte börjat ljusna ekonomiskt förrän nu. Det är inget jag rekommenderar, det kan förstöra ditt liv.
Citera
2013-10-03, 03:47
  #29
Medlem
TokyoBarns avatar
Kommer ihåg ett avsnitt ur lyxfällan där en tjej shoppade som en galning på kredit, blev hon nekad kredit gick hon bara till ett nytt ställe och fick kredit där med. Hon hade dyra väskor, halsband, kläder och allt möjligt utan att fogden verkade norpat sakerna.

Håller hon fortfarande på och vad hände med henne egentligen? Tror det var läxfällan men inte 100%
Citera
2013-10-03, 04:27
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pappersvargen
Vad tror du händer när du inte betalar tillbaka?

Får dom verkligen klampa in och baxa allt man har, det är fan sinnessjukt.
Citera
2013-10-03, 05:20
  #31
Medlem
krigsbarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
En sak jag kan nämna, är att detta med att ha stora skulder ger en ny slags frihet. Jag kan ta alla räkningar på tv-licens, studielån och liknande och riva sönder dem och kasta i soporna. Om någon borgenär hör av sig om skulder så är det bara att säga att man redan betalar varje månad, vill ni ha del av det så kontakta kronofogden.
Lite av en fuck off-attityd till alla som vill dig något. Jag gillar det. I princip mindre ansvar; mindre tid spenderad på tristess? Tror det kräver bra mycket självdistans (och en jävla massa andra begrepp tillhörande psykologi) för att kunna leva länge på det här sättet, men klarar man av det så!
Citera
2013-10-03, 05:22
  #32
Medlem
Stormkrashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PsyketSviker
Får dom verkligen klampa in och baxa allt man har, det är fan sinnessjukt.

Nej vad som är sjukt är att ta ett lån med löftet att betala och inte göra det. Vad tror du hade hänt om du lånat pengar av folk utanför lagens trygga sfär? Då hade de klampat in och tagit ditt liv.
Citera
2013-10-03, 06:26
  #33
Medlem
BigFatCones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kavon
Senaste avsnittet på lyxfällan så finns det ett par som gjorde så, dom tog massa lån och sket i att paya tbx, dom försökte rymma till Las Vegas men fick för mkt hemlängtan och då vare bara o beta av alla skulder :P
Näe, hon blev utvisad efter att ha knivhuggit sin snubbe.

Citat:
Ursprungligen postat av PsyketSviker
Får dom verkligen klampa in och baxa allt man har, det är fan sinnessjukt.
Njae. Riktigt så fungerar det inte.
Citera
2013-10-03, 07:22
  #34
Medlem
aquoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av John79
Har personen i fråga har en kuk eller fitta? Mår dåligt av dessa "hen" ord, jag måste veta annars kan jag inte delta i diskussionen..

Kuk

Citat:
Ursprungligen postat av waikikii
Är personen rik på tillgångar eller som de flesta andra idioter som lever med med skulder upp över öronen men inte verka äga något av värde?

Helt klart rikare än medel på tillgångar. Personen har under sitt liv haft en tendens att samla på sig en massa saker. Något "hen" nu har stor nytta utav. Personen behöver ju aldrig köpa något nytt utan har saker i förråd som "hen" har byggt själv på landet. Pool att bada i på sommaren osv.
Citera
2013-10-03, 07:42
  #35
Medlem
Visst på 110.000:- kan man leva loppan....i flera månader, sen återstår 50-60 år av ditt liv! Lyckas du låna 10 miljoner är det en annan sak men då lär du bli jagad jorden runt också av den som du lånat av.
Citera
2013-10-03, 08:45
  #36
Min mamma blev spelberoende bakom hela familjens rygg (hon är sjukskriven så hon är hemma hela dagarna själv).

Hon har dragit på sig upp till nästan 400k i skulder, kan hon betala tillbaka? NEJ.

Hon skiter i att betala någonting förutom hyra och mobilräkning, DETTA ENLIGT KOMMUNENS ANVISNING, för att sätta sig själv i personlig konkurs, det som händer sen är att hon får leva på existens minimum i 5 år, vilket i Sverige är fett bra för en person som redan är långtidssjukskriven..tror det är ca 3-4k man får att spendera på mat/kläder/hobby som vi fick det förklarat för oss. Så nu sitter hon där och bara väntar på att det ska hända, dom som lånat ut pengarna kommer inte få en krona tillbaka.

Sen efter dessa 5 år så är allt bortskrivet och hon kommer leva som vanligt, utan spelberoendet för det har vi sett till att hon blivit av med.

Bra system? Nej.


Svar på din fråga, ja du kan låna så mycket du bara orkar om du tycker det är värt att leva "fattigt" i 5 år pga det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in