Citat:
Ursprungligen postat av
Cosmo.Kramer
Men det är allmänt känt att asiater och MENA-pack har en annan djursyn. Enligt islam är hundar smutsiga osv. Se bara på kattmördaren i Göteborg. Såklart importerad. Visst kan det vara ålänningar men jag säga att det troligtvis är invandrare.
Du har fel när du skyller på islam i detta fall. Enligt Islam är katter inte smutsiga. Muhammed sägs ha haft flera katter och älskat dem högt. Bl.a. finns en historia där hans favoritkatt sov med honom på hans mantel, då klippte han av manteln för att inte väcka katten när han skulle resa sig. Så hundar och grisar är smutsiga, enligt Islam. Men inte katter, för de tvättar ju sig hela tiden och undviker att rulla sig, eller äta bajs. Många hundar äter kattbajs, jag har sett det själv. Och hundar äter gärna spyor. Och annat äckligt. Grisar gör väl något liknande. Men katter gör inget sådant, och de undviker vatten och regn och spyor etc.
Så du har fel när du tror att det är ett gäng fanatiska muslimer som dricker alkohol och kör över katter - det finns ingen koppling alls. För det första, fanatiska muslimer rör inte alkohol, t.ex. var det en fanatisk muslim i kassan som vägrade ta i porrtidningar när kunder köpte det, och han vägrade slå in dem i kassaapparaten. För det andra, så är inte katter orena djur enligt islam. Fel på två punkter.
(Jag är själv kattägare och ganska påläst om katter och deras historia.)