Citat:
Ursprungligen postat av EgggE
Ja många bra lägen, bra du gjorde med sälj på nokia igår då den är nere vid 104,5 nu. Vilken timing trots endast 1/3 av innehavet men ändå du timade den rejält

Ja, ganska skönt i efterhand, fick Nokken såld på 108,3, skönt att sitta på likvid ifall några intressanta lägen dyker upp. Försökte få Addtech på 100-lappen med den handlades som lägst till 100,5 :P Intressant läge för nokia nu, den handlas till samma nivå som strax efter q2-rapport, runt 104.
Köpte du något?
Citat:
Ursprungligen postat av Lommi
Portföljen är intakt. Pengar till ett köp imorgon. Vostok ser ju trevligt ut. Funderar på att köra in lite mer pengar i Peab dock, beroende på vilket håll den rör sig imorgon.
Fattar inte varför Vostok slaktas på börsen, RTS är i dag ner knappt 1 %. Men visst fan ska Vostok följa med paniken i Stockholm och gå ner mer än dubbelt så mycket som Stockholmsbörsen. Nu är Vostok ruskigt nära nivån som rådde i Juli, när det var panik. Från den nivån har samtliga Ryssfonder gått upp alltsom oftast över 20 %, varför denna skillnad? Lägre förvaltningsavgifter, intressanta innehav och substansrabatt borde inte tala emot Vostok. Har det skett någon nyemission eller har jag missat något? Jag anser att kursen borde ligga över 30.
Har inte PEAB rusat lite väl snabbt? Har väl nu mindre än 100 % kvar till ATH?
Edit: Vad fan jag fick hälften av antalet Addtech jag ville ha, störande att få betala dubbla courtage, men sånt är livet antar jag. Ska inte sälja Addtech på flera år, sedan får jag hoppas att jag får resten av aktierna i morn.