2015-01-28, 18:06
  #6301
Medlem
Gyrks avatar
Ja, vi får väl bänka oss inför kvällens holmgång i sociala medier.
Issa kan liksom inte fatta:
@MustafaAboTaher: Förstår inte, vad vill #UG säga? Unga musl. från MÖ står för #antisemitism:en och unga kristna från MÖ står för... http://t.co/Kqsm9ODEQY
@MustafaAboTaher: Förstår inte, vad vill #UG säga? Unga musl. från MÖ står för #antisemitism:en och unga kristna från MÖ står för... http://t.co/Kqsm9ODEQY
@MustafaAboTaher: >> unga med arabisk eller muslimsk bakgrund" och hänvisade till dig. Stämmer det? @larsdencik
@larsdencik: @MustafaAboTaher Enligt den intervjuundersökning vi gjort utpekades muslimska extremister som de som oftare än andra angrep judar i Malmö.
@MustafaAboTaher: "Majoriteten av hatbrotten mot svenska judar i Sverige står unga med muslimskt bakgrund för". Så rubricerar Radio... http://t.co/LHD2ouEwl7
@MustafaAboTaher: Apropå "öka polariseringen" @samehegyptson. Ska du skriva en artikel om kvällens UG? "Unga kristna från MÖ begår hatbrott mot muslimer".

Och i Dagens Arena idag, trådkändisen Evin Ismael:
http://www.dagensarena.se/opinion/mu...storre-allvar/

Som vanligt är kommentarerna roligare att läsa.

Det blir åtminstone en undehållande kväll, tyvärr falnar nog intresset om ett par dagar och allt återgår till det normala. Och detta bara därför att vi har en journalistkår utan stake och inkompetenta och naiva politiker.
Citera
2015-01-28, 22:13
  #6302
Medlem
Vimurs avatar
Fantastiskt att UG inledde med syrianperspektivet och inte bara matade nassefloskler men Rashid Musa uppskattade förstås inte rasifieringen av islamofoberna.
Citat:
Den antimuslimska rasismen är inget Södertäljefenomen och har lite med kristna syrianer att göra.
https://twitter.com/Rashid_Musa/stat...19546550095872
Sedan blir han som vanligt kolerisk och svingar vilt.
Citat:
Helt otroligt att SÄPO inte kan identifiera hotbilden mot svenska muslimer. De är för upptagna med att övervaka oss istället.
https://twitter.com/Rashid_Musa/stat...21280626384896
"Oss"? undrar hur många muslimer i Sverige som har problem med SÄPOs övervakning, förutom MB-islamisterna och källarskäggen.
I övrigt saknade Rashid Musa förstås Mattias Gardell och standardkortet "strukturell rasism".
Själv anser jag att det var ett sakligt och nyanserat reportage men studsade till när Omar Mustafa hävdade att moskéledningen hade pratat med polisen om Hizb ut Tharir-killarna som delade ut flyers utanför moskén. Mustafa, liksom bröderna Issa, är ju nära vänner till Hizb ut Tharir-ledaren Lway Al-Maeeni som brukar delta i bl.a. SUMs event (se tidigare inlägg).
Lway finns även i Mustafas vänlista.
https://www.facebook.com/omar.mustafa.siala/friends
Så nu ljuger Omar igen.
Sedan är det lite oroväckande att Mats Löfving fick sig en "tankeställare" när någon i reportaget sa att världens konflikter flyttar till Sverige med invandringen. Har Löfving verkligen inte reflekterat över det tidigare?
Intressant också att politikerna i Södertälje fjäskar för syrianerna, (det kände jag visserligen till sedan tidigare), medan deras kolleger i Stockholm fjäskar för islamisterna. Så mycket för den mångkulturidealismen,
__________________
Senast redigerad av Vimur 2015-01-28 kl. 22:37.
Citera
2015-01-29, 00:04
  #6303
Medlem
Vimurs avatar
Om pk-eliten är tyst så går MB-islamisterna bananas just nu på twitter. Rashid Musa fortsätter att twittra bitter självömkan, Mustafa al Sayed Issa tar ut sin frustration på Sameh Egyptsson, (som tydligen gräver på om moskébränderna), Yasir Issa går loss på UG-redaktionen och håller på att krevera av indignation när UG favoritmarkerar tweeten: "Klarar du inte av att se poängen bör du nog se programmet igen innan du skämmer ut dig." riktad till Yasir, varpå den senare upprört kommenterar:
Citat:
@granskning Gå inte runt o granska o kritisera om ni inte tål lite kritik o bemöter det med sånt jä¤%&" trams!
https://twitter.com/Yasir_AlSayed/st...32337562501120
Nabila Abdul Fattah är inte heller nöjd och man kan säkert räkna med en rad underhållande tweets och debattinlägg från islamisterna och deras hov de närmaste dagarna efter UGs reportage.
Det är så uppenbart att det stör MB-islamisterna att de inte kan hetsa mot Sverige och svenskarna som de vill efter reportaget men Mustafa el Sayed Issa gör sitt yttersta för att ändå få in en känga.
Citat:
O ni undrar var den svenska påhittade självbilden kommer ifrån...när allt ont begås "tydligen" av "den andre". ‪#‎granskning
https://www.facebook.com/mostafa.abo...52?pnref=story
Egentligen är det stor humor att MB-islamisterna antagligen förnöjt bänkade sig framför TV:n förvissade om att få se ett tårdrypande reportage om onda vita islamofobiska svenskar som jagar muslimer med blåslampa och sedan satte baklavan i halsen när UG i stället levererade sanningen. Man bara måste gilla Janne.
Citera
2015-01-29, 00:46
  #6304
Avstängd
sherms avatar
Samir Muric skriver på SvT Debatt:
Citat:
Samhället bör lyssna på och stödja muslimska organisationer som jobbar mot extremism och hatbrott mer.
http://www.svt.se/opinion/article2636350.svt

Passande nog är det just där som Devin Rexvid valt att fortsätta sin kritik:
Citat:
Regeringen ska våga ställa krav på islamiska föreningar och församlingar som får statsbidrag och öka tillsynen av de som bjuder hit våldsbejakande islamister.
www.svt.se/opinion/article2636714.svt
Citera
2015-01-29, 14:45
  #6305
Medlem
Ordföranden i "Sveriges Unga Muslimer" beklagar sig över bilden av muslimer
Citat:
Ursprungligen postat av Rashid Musa
1/10 handlade om högtider. Antingen skildras vi som förövare eller så äter vi inget på en månad och springer runt en svart låda ute i öknen.

Citat:
Ursprungligen postat av Rashid Musa
'Den muslimska faran" från 90-talet visar att 9/10 artiklar/inslag om islam/mussar handlar om negativa saker.

Samtidigt som denne Mussa försöker upprätthålla bilden av "svenska muslimer" som utsatta och hotade,
Citat:
Ursprungligen postat av Rashid Musa
Helt otroligt att SÄPO inte kan identifiera hotbilden mot svenska muslimer. De är för upptagna med att övervaka oss istället.

och de svenska samhället och svenskarna som fientliga,
Citat:
Ursprungligen postat av Rashid Musa
Den antimuslimska rasismen är inget Södertäljefenomen och har lite med kristna syrianer att göra.

genom Sveriges och svenskarnas kolonialism, islamofobi, fördomar och rasism
Citat:
Ursprungligen postat av Rashid Musa
Utan den islamofobiska idétraditionen har sina rötter i kolonialismen.

Citat:
Ursprungligen postat av Rashid Musa
Islamofobi handlar inte bara om fördomar utan en form av rasism som drabbar muslimer och förmodade muslimer

Detta sagt i en omgivning som strör bidragspengar över muslimska organisationer, i ett land som erbjuder all nödvändig infrastruktur för att leva ett liv som Musa bara kunde drömma om i hemlandet.

"Bilden av muslimer" torde knappast förbättras med en sådan ordförande. Retoriken om utsatthet blir ganska snabbt löjeväckande men det är inga raketforskare som sprider den så spektaklet lär fortsätta.
Citera
2015-01-29, 17:58
  #6306
Medlem
longbow4ys avatar
Trådens gräv gör avtryck i medierapporteringen:

Citat:
”Hatpredikant” inbjuden att tala i Sigtuna

Citat:
Den radikale muslimske predikanten Haitham al-Haddad har kallats ”hatpredikant” och gjort sig känd för uttalanden om judar, kvinnlig omskärelse, homosexualitet och sharialagar. På lördag är han inbjuden av Märsta unga muslimer för att föreläsa i Sigtuna. Föreläsningen skulle hållas i kommunens lokaler men stoppas nu av Sigtuna kommun

http://www.svt.se/nyheter/sverige/ha...tala-i-sigtuna

Nu börjar man kolla upp vem som bjuds in. Och då öppnas ögonen.
Citera
2015-01-29, 19:11
  #6307
Medlem
Gyrks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Trådens gräv gör avtryck i medierapporteringen:





http://www.svt.se/nyheter/sverige/ha...tala-i-sigtuna

Nu börjar man kolla upp vem som bjuds in. Och då öppnas ögonen.

Trådens gräv ger resultat också:

Citat:
Per Björklund ‏@perbj 11 timför 11 timmar sedan
@Rashid_Musa Oj vilken otrevlig föreläsare er medlemsorganisation i Märsta (för det är de väl? rätta mig om jag har fel) tycks ha bjudit in?

Citat:
@perbj en riktig otrevlig typ. De var men vi har fryst deras medlemskap. Vi kan inte stå bakom detta.
Citat:
@Rashid_Musa Ok, bra klargörande. Har ni fryst det nu på grund av detta eller sedan tidigare?

Och Somar frågar också? Är hon orolig månne?

Citat:
@somaralnaher @AbirAlsahlani Yepp, det har vi. Vi har fryst deras medlemskap och ska kicka ut dom på årsmötet.

Såpass!!! Nu kunde han inte backa alltså. Men det är nog troligt att det ligger nån schism bakom det här. Men det är ändå som vanligt. De suspekta imamerna kommer och går, men inte förrän det uppdagas vilka typer det är, då passar det att ta avstånd. Hur många har slunkit igenom?

Nu är det också snart dags för *trumvirvel*...https://www.facebook.com/photo.php?fbid=851996724864477

Ska vi tro att de har lärt sig nånting efter de senaste två årens inbjudningar?
Citera
2015-01-29, 19:17
  #6308
Medlem
longbow4ys avatar
Kanske kunde trådens Gurus sammanställa alla de inbjudningar av lika tvivelaktiga personer som har förekommit under årens lopp så att fler avdelningar kan uteslutas retroaktivt.

Det vore nog en riktig ögonöppnare för medierna.

Frågan kan ställas varför de inte uteslutits tidigare.
Citera
2015-01-29, 19:38
  #6309
Medlem
Vimurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Trådens gräv gör avtryck i medierapporteringen:

http://www.svt.se/nyheter/sverige/ha...tala-i-sigtuna

Nu börjar man kolla upp vem som bjuds in. Och då öppnas ögonen.
Visst är det strålande men samtidigt märkligt att Rashid Musa spelar helt ovetande om att Haitham al-Haddad var inbjuden att tala i Sigtuna.
Citat:
– Det här är inte åsikter som vi kan ställa oss bakom, säger Rashid Musa, ordförande för Sveriges unga muslimer.
Vi har som policy att föreningarna ska informera oss om vilka talare man bjuder in. Det står i våra stadgar, men har inte skett i det här fallet. Vi har därför fryst föreningen i Märsta, som därmed inte längre betraktas som en del av oss.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20239080.ab
Jaså verkligen? Rashid Musa var personligen inbjuden till föreläsningen via Märstas unga muslimers facebookevent, liksom samtliga MB-islamister och trådkändisar. Borde inte Musa ha reagerat när inbjudan dök upp i hans facebookkonto om han anser att al-Haddad är så förkastlig?
https://www.facebook.com/events/5002...y_type=regular

Nu när SUM laddar inför Muslimska familjedagarna och efterfrågar besökarnas förslag på föreläsare så toppas önskelistan av hatpredikanterna Bilal Philips, (vars framträdande på TUFFs konferens innebar att föreningen fick betala tillbaka bidrag till Ungdomsstyrelsen), och Mufti Ismael Menk som stoppats från att föreläsa vid brittiska universitet p.g.a. det sedvanliga böghatandet.
Önskelistan:
https://www.facebook.com/MuslimskaFa...87130761351074
Mer om Menk:
Den ökände Philips lär de väl inte våga bjuda in men SUM kanske räknar med att Menk inte är tillräckligt (ö)känd i Sverige.

Det är förstås suveränt om tråden får spridning men framför allt tror jag att det handlar om en ny vaksamhet från myndigheter och uthyrare efter mediernas jihadistreportage och terrordåden i Paris. Ingen vill vara den naiva myndighetstjänstemannen som godkände hatpredikaneten som senarre visar sig ha inspirerat jihadister i Sverige.

Edit: Skärmdump av Musa på gästlistan finns om eventet plötsligt raderas.
__________________
Senast redigerad av Vimur 2015-01-29 kl. 19:40.
Citera
2015-01-29, 19:48
  #6310
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Trådens gräv gör avtryck i medierapporteringen:


Citat:
”Hatpredikant” inbjuden att tala i Sigtuna


http://www.svt.se/nyheter/sverige/ha...tala-i-sigtuna

Nu börjar man kolla upp vem som bjuds in. Och då öppnas ögonen.

Tror att Svt har tagit uppgifterna från Gudmundsons bloggpost:
http://gudmundson.blogspot.se/2015/0...bjuder-in.html

Gudmundsom har i sin tur förmodligen i inspirerats av Vimurs postning om Sheikh Abdel-Hay Yusufs föreläsning i Örebro Moské.



Jerlerup har grävt ordentligt kring vilka som hade tänkt bege sig och lyssna på hatpredikanten i Märsta:
https://ligator.wordpress.com/2015/0...ande-islamist/

Kul att SUM blixtsnabbt och i panik raderat Märsta Unga Muslimer från medlemslistan:
Citat:
Fram tills inatt (!) klassade Sveriges unga Muslimer föreningen i Märsta som underavdelning til SUM. Om man tittar på en cache på google finns de med i listan på underavdelningar. Just nu 12.00 29/1 finns de inte med i deras lista. Så nån gång mellan nu och igår har man petat Märsta Unga Muslimer från listan på medlemsföreningar.,
Citera
2015-01-29, 20:46
  #6311
Medlem
Vimurs avatar
Edit: Jag såg Gudmundsons inlägg först nu som innehöll mycket av det jag skrev men jag tillägger ändå samarbetet med Mehrako Masifis Medborgarrättsbyrån, detaljer om Islamguiden och kopplingen till Ibn Rushd.
Delar av mitt tidigare inlägg om Masifis Hatbrottskampanj och Green.
Citat:
Här har Kokkonen och Waara som skrev snyftartikeln med Mehrako t.ex. bjudits in till det extremistiska Al Taqwa ungdomsförenings eidfest för systrar bland en rad andra extremister, t.ex. Sara Alduhan som har pimpat sin facebookprofil med nya mujahideenbilder.
https://www.facebook.com/altaqwa.ungdomsforening

Det är inte heller så att random extremister bara råkar gilla Mehrakos kampanj, de är uppenbarligen hennes VÄNNER även i verkliga livet.
Det mest extrema ISIS-fanet ovan, Sumeya Umm al Qa 'qaa, har lagt upp en bild från en föreläsning med Abdurraheem Green i sin profil som Mehrako kommenterar "Hahah mashallah vad bra bilderna blev!" varpå Sumeya svarar "Mehrako Masifi Haha, ja alhamdulillaah. Till Noor Nassef Kokkonens förtjänst, som fick agera fotograf då handskarna inte samarbetade med pekskärmen."
https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
(FB) Islamisters politiska avancemang i Sverige ("Slöj-misshandeln" i Farsta verkar falsk)

Al Taqwa ungdomsförening togs ju upp av UG i reportaget om jihadisten Bilal då al Taqwa hyllade den unge martyren och föreningen har tydligen även samarbetat med Märstas unga muslimer genom eventet al Arqam nights som hölls i Märsta moské.
https://www.facebook.com/marstasunga...type=3&theater
Utöver föreläsningar utlovades "Presentation av det hemliga projektet", (kvällens höjdpunkt enligt al Taqwa).
https://www.facebook.com/AlTaqwaUF/p...73899485987506

Av Märsta moskés facebooksida framgår alltså att Islamguiden samarbetar med Mehrako Masifis Medborgarrättsbyrån, vilket kanske förklarar hennes engagemang i Green-föreläsningen.
Citat:
Nu när SD har fått större utrymme i politiken så är risken stor att fler muslimer bli diskriminerade. Kontakta Medborgarrättsbyrån via IslamGuiden om du utsätts för diskriminering:
https://www.facebook.com/marstamoske...04547282987407
Det är svårt att få fram vilka som ligger bakom Islamguiden, (gräv på den som känner sig manad), men i Märsta är den registrerad som bolag på en Aso Asinger. Den senare verkar bundis med källarskägget Bilal Borchali (sms-Bilal) och Salih Tufekcioglu som har bidragit till Islamguidens hemsida.
http://www.islamguiden.com/
Här gör Bilal och Salih reklam för Islamguidens halalcertifiiering.
http://www.halalcertifiering.se/tyck.html

Det verkar alltså vara Islamguiden som har bjudit in hatpredikanterna Green och Al-Haddad till en konferensserie i Sverige. Därför är det särskilt intressant att Islamguiden och Asinger 2009 fick Ibn Rushds hederspris.
Citat:
Ibn Rushd Studieförbund delade den 28 mars 2009 ut sitt årliga Hederspris. I år gick priset till
Islamguiden och Aso Asinger. Det var tredje gången Ibn Rushd Hederspris delades ut och
den högtidliga prisutdelningen skedde under studieförbundets årliga konferens, som denna
gång hölls i Göteborg och hade temat ”Islam och fred”.
De personer som arbetar med Islamguiden är inlyssnande eldsjälar som brinner för hög
kvalitet och ständig utveckling och som tar åt sig av sina besökares önskemål och ser till att
projekt som andra drömmer om verkligen blir verklighet. Ledord för juryn är folkbildning och
integration.

http://www.islamguiden.com/arkiv/ibn...spris_2009.pdf
The irony! Kan det vara så illa att Islamguiden t.o.m. har fått skattefinansierade bidrag?

Rashid Musa hävdar i AB att SUM inte står för hatpredikanternas åsikter och att Märstas unga muslimer omedelbart måste uteslutas ur riksförbundet men lustigt nog har hans arbetsgivare Ibn Rushd alltså prisat konferensens arrangör Islamguiden.
__________________
Senast redigerad av Vimur 2015-01-29 kl. 20:58.
Citera
2015-01-29, 21:23
  #6312
Medlem
Vimurs avatar
Det vänder sig i magen när man inser att samma personer som bjuder in demokratiföraktarna Green och al Haddad så sent som förra året krävde en moské av kommunalpolitikerna med hänvisning till religionsfriheten.
Citat:
Islamiska Kulturföreningen i Märsta kräver en moské och för att skapa uppmärksamhet kring detta så anordnade man en demonstration på fredagen som gick från Forum till kommunhuset där Anders Mebius, chef för kultur- och fritidsnämnden, tog emot tillsammans med kommunalrådet Pierre Cengiz-Edstrand.
Med i tåget gick också folkpartisten Dan Rosenholm. Utanför kommunhuset höll Aso Asinger, ordförande i föreningen tal, likaså Omar al Azawi, ordförande i Märstas unga muslimer. De båda konstaterade att de båda föreningarna tillsammans har 700 medlemmar, varav 300 i ungdomsföreningen. Aso Asinger berättade att föreningen lovats en större lokal och en tomt att köpa, man hänvisade till Syrisk- Ortodoxa kyrkan som fick köpa mark i Valsta för en krona.
- Det handlar om religionsfrihet enligt kommunallagen. Vi har fått tomma löften sedan 1999, efter valet så vänder politikerna oss ryggen. Det är bara tomma löften, sa Asinger till de drygt 100 personerna i gått med i demonstrationståget.
http://www.marsta.nu/News.aspx?articleId=13540
Nu stannar vi upp en stund och betänker vilka svavelosande, kuffar/böghatande, misogyna antidemokrater Islamiska kulturföreningen och Märstas unga muslimer har bjudit in och sedan läser vi den folkpartistiske Rosenholms kommentar till moskékravet:
Citat:
Folkpartiet är det enda fullmäktigepartiet som öppet deklarerar att man är för ett moskébygge i kommunen. Gruppledaren Dan Rosenholm förklarar i mail för märsta.nu att det är av rättviseskäl, att Sverige ska vara ett land för alla.
- Vi talar om många hundra personer i vår kommun som inte bara är väletablerade och välutbildade skattebetalare utan dessutom driver en verksamhet där man tar emot och integrerar nya flyktingar och förklarar för dem hur samhället fungerar, vad som är rätt och fel här, och mildrar kulturchocken. De driver studiecirklar, idrottsverksamhet, samarbetar med kommun och polis för allas vår trygghet, arbetar för demokrati och att alla ska komma in på arbetsmarknaden, säger Dan Rosenholm.
http://www.marsta.nu/News.aspx?articleId=13540
När ska denna förbannade politiska nycirkus ta slut?
Svenska myndigheter ska INTE samarbeta med religiösa samfund och FRAMFÖR ALLT INTE när det gäller integrationsfrågor. Att göra det och dessutom inte ens bemöda sig med en elementär bakgrundskoll är OFÖRLÅTLIGT nu när vi vet att vi har tickande terrorceller i landet som applåderar sådana som Asinger och al Azawi för att de bjuder in deras förebilder. OFÖRLÅTLIGT!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in