Citat:
Ursprungligen postat av
WordWarrior
Du har fortfarande inga belägg för att svenk polis är effektivare än tysk, då det gäller att lagföra människohandel. Däremot har jag junredan visat att fallen av koppleri och grovt koppleri ökat explosionsartat i Sverige sedan Schengeninträdet. Man gömmer alltså människohandel genom att istället rubricera det som "grovt koppleri".
Den där länken hänvisar till den artikel i Der Spiegel, som redan kritisats hårt. Sanningen är ju att människohandel minnskat kraftigt i Tyskland sedan legaliseringen. Bortåt 30 % nedgång. Så någon som helst vetenskaplighet finns inte i den artiklen. Den påstår bara saker helt utan grund.
Vad du inte heller nämner är att sexarbetarna faktiskt betalar skatt i den avgift som ingår i inträdet. Därmed går en del av kapitalet in i skattesystemet, vilket i sin tur kan finansiera ökad säkerhet och fler kontroller av bordellerna. På Sveriges svartbordeller går dessa pengar istället rakt ner i fickan på organiserad brottslighet. Eller tror du på största allvar att utländska kopplare på svenska bordller bryr sig ett enda dugg om säkerhet, hygien och smittspridning?
Fast om du själv hänvisar till kriminalstatistik som visar att svensk polis identifierar fall av trafficking eller koppleri oftare än tysk polis (i relation till antal prostituerade vill säga) så kan ju det endast bevisa att svensk polis är effektivare än tysk polis gällande just att identifiera just detta. Eller låt höra hur du argumenterar för att en ökning i antal identifierade fall av trafficking, (vilket för övrigt har ett bevisat direkt samband med extra tillsatta polisresurser för ändamålet om vi ser till den svenska statistiken), har ett samband med en faktisk ökning av trafficking?
Och som du själv säger så handlar det i de flesta fall om koppleri/grovt koppleri när det gäller den svenska statistiken. Enligt polisens egna uppgifter så är sexköpslagen till mycket bra hjälp när det gäller att kunna identifiera denna typ av brottslighet. De fall som återfinns i den tyska statistiken rör dock trafficking i betydligt högre utsträckning.
Du kanske även hävdar att de dagar som polisen gör fartkontroller så är det fler som kör för fort jämfört med de dagar då polisen inte gör fartkontroller? För när man lägger ner större resurser så syns det i statistiken och när man blundar så finns det inte...Nej du, vill man veta hur verkligheten ser ut måste man ta till annat än kriminalstatistik!
Vad jag hellre tror att en svensk prostituerade väljer - statlig bordell eller svartbordell?
Inget av dessa alternativ. Jag tror att majoriteten av alla svenska prostituerade föredrar att sköta sina affärer över nätet och inte alls jobba på en bordell, oavsett om den är kontrollerad av en snubbe anställd av staten eller en annan snubbe.