Citat:
Ursprungligen postat av
Vatos.Locos
Låt oss säga att sydstaterna piskade upp nord riktigt grovt, hur hade dom haft det då nu? Om Hitler stod kvar och lyckades vinna kriget. Hur mycket bättre hade vi haft? Det är många här inne på fb som gärna vill att det ska sluta dradlas med denna ''masshysteri på rasismen'' Så låt oss nu säga att hitlers ide lever vidare och vi är med i det. Hur mycket nöjdare hade vi varit med våra liv eller hade det liknande ett dagens Nord Korea?
Vill inte verka dryg eller otrevlig med denna text, jag är bara väldigt nyfiken på hur ni skulle tycka

Slaveriet i Amerika hade sannolikt avskaffats förr eller senare ändå, men under kontrollerade former där negrerna hade repatrierats till Afrika. Även judarna hade stoppats i sin linda. USA hade då varit en europeisk och välmående kontinent utan 99 procent av den misär och kriminalitet man plågas av idag.
Om Adolf hade vunnit så hade halva Europa sluppit att ödeläggas i planekonomiska utfattiga judebolsjevikiska terrorstater och andra halvan i bankirkontrollerade evighetsskuldsatta mångkulturella demokraturer. Tyskland är än idag officiellt ockuperat av USA och det går knappt att föreställa sig att det bara var lite mer än tjugo år sedan halva Tyskland var en kommunistisk diktatur.
Det finns mycket gott att gå igenom när det gäller ett högkulturellt europeiskt Europa, jag skrev lite grann om det i en annan tråd:
Citat:
...fokus på riktig europeisk kultur och historia: klassisk musik, konst och arkitektur, vetenskap, litteratur, filosofi och mytologi. I allt detta ligger den europeiska människans mentalitet och ande och det är genom att beröva dom naturliga banden till oss själva och våra förfäder som judarna lyckats göra européerna rot- och identitetslösa och mottagliga för deprimerande skräpkultur. För skräpkulturen är i grund och botten deprimerande och inte alls oskyldigt ytligt underhållande som somliga lättvindigt tror. Skräpkulturen bryter ned kontakten med känsla och smak och gör hjärnan till en förvirrad kändis- och prylsuktande ADHD-klump. Vad den europeiska högkulturen gjorde var att träna och utmana oss och stärka våra naturliga dygder som gjorde oss till redliga, tänkande, inspirerade människor i samklang med livet, samtiden, historien, vårt öde och döden. Till människor som styrde sina liv och samhällen snarare än att apatiska pissa bort vår tillvaro i en tom, absurd och patetisk längtan om och väntan på att i morgon bli rika och beundransvärda Hollywood-skådisar.
https://www.flashback.org/sp43321529