Citat:
Ursprungligen postat av
Eclair
Generellt tips, håll dig ifrån franska bilar.
Varför? Har du någonsin hört talas om någon fantastiskt produkt från Frankrike? Nej inte jag heller. Det är nog för att det inte finns sådana där.
Hört talas om tysk ingenjörskonst och noggrannhet? Jag med.
Hört talas om Japansk innovation i elektronik? Jag med.
Kort sagt, båda har kompetensen att bygga bra produkter och det smittar självklart av sig till alla former av produktioner, inklusive bilar.
Vad är viktigt?:
Driftsäkerhet --> Japanskt
Toyota, Honda, Mazda, Subaru
Innovation och stil --> Tyskt (inte Opel)
BMW, Mercedes, Audi, VW
Nej man undrar ju lite, när det säljs så förbannat många på t.ex blocket.se
En av mina släktingar, har kört Peugeot 308CC, nu är hon inne på sin andra, och den första hade hon så länge, att jag började undra om inte molekylerna skulle börja upplösas snart.
Men man vet ju aldrig, hon kanske bara har haft tur helt enkelt.
Själv är jag absolut inget personligt fanboy av deras 3 märken, och när man läser hur många miljarder både i lån och inpumpningar, franska staten har gjort så börjar man ju undra lite.
Jag menar se på Volvo, se på Saab.
Volvo ägs av Kineserna, och innan så var det Ford, (vars namn för min del är en svordom.)
Saab gick i konkurs, och senast var det clownen Müller, som skyller alla hans fel på andra.
Nu ska väl kineserna bygga Saab elbilar, men där är dom inte riktigt än, så vi får se vad som händer.
Men det jag ville komma fram till, var att både Volvo och Saab nog var tusentals gånger bättre, än dom franska märkena, men ändå gick dom med förlust och såldes iväg.
Jag får väl se om hon kan få tag på någon Japansk bil, men den Mazda jag hittade, säljs av en Turk-firma, (bara så ni vet jag är ej rasist eller så), men jag håller mig om jag kan, borta från bilaffär med den sortens personer.