Citat:
Ursprungligen postat av
tigertompa
nd vill regeringen att fler skall jobba efter 65 rs lder. Snk den ldern istllet. Det hr brjar bli pinsamt!
Problemet r att vi lever lngre och det kostar samhllet mer i pension etc. Sen 1960 har medellivslngden kat med 8 r. Ngon mste betala.
Problemet i Sverige r inte att vi har fr mkt arbetskraft, problemet r att vi inom vissa sektorer har fr mkt arbetskraft och inom andra fr lite.
Vad hnder om du frtidspensionerar alla kirurger i Sverige, hur bidrar det till att minska arbetslsheten bland utbildade filosofer? En filosof kan inte arbeta som kirurg. Alternativet r ju att extrautbilda en jvla massa fler lkare (kostar mer och fr ut mindre antal vrdtimmar/lkarutbildning) men det lser ju heller inte problemet med arbetslshet bland filosofer. Allt du fr r en frhjd kostnad fr lkarutbildningar men eftersom du frtidspensionerar lkare s fr du inte ut lika mkt av dom.
S ja, att folk vljer utbildningar som inte ger jobb lser man inte genom att skra ner timmar i sektorer dr det r arbetsbrist.