Det finns en oerhörd hype kring Jakob Fuglsang, men vad har han gjort i treveckorslopp egentligen? Ingenting som motiverar att hans ska rankas som en topp fem-kandidat. Jag tror inte ens att han blir topp 25, ärligt talat. Än mindre chans för en "topplacering" nu när Kess och Brajkovic är borta.
Det finns en oerhörd hype kring Jakob Fuglsang, men vad har han gjort i treveckorslopp egentligen? Ingenting som motiverar att hans ska rankas som en topp fem-kandidat. Jag tror inte ens att han blir topp 25, ärligt talat. Än mindre chans för en "topplacering" nu när Kess och Brajkovic är borta.
Hur många gånger har han fått chansen att enbart köra för sig själv i treveckorslopp?? varit 11 som bäst...
varför man kan tro att han kan ha kapacitet för en topp 10 är att han i år var 4 i Critérium du Dauphiné och även varit 6 totalt i den tävlingen tidigare.. han har även tidigare varit 3 och 4 i Tour de Suisse gör man resultat i dom etapploppen vittnar de om att de borde finnas bra möjligheter till en topp 10 ..
Hur många gånger har han fått chansen att enbart köra för sig själv i treveckorslopp?? varit 11 som bäst...
varför man kan tro att han kan ha kapacitet för en topp 10 är att han i år var 4 i Critérium du Dauphiné och även varit 6 totalt i den tävlingen tidigare.. han har även tidigare varit 3 och 4 i Tour de Suisse gör man resultat i dom etapploppen vittnar de om att de borde finnas bra möjligheter till en topp 10 ..
Jag är medveten om de resultaten som du presenterar, men det gör inte att jag tror mer på honom för det. Vi får väl se.
En spurtetapp kvar innan GC sätter igång på riktigt på lördag. Tycker att det är lite synd att långa utbrytningarna inte lyckats hota mer än vad de gjort under Touren. När de blev ikapp åkta 4km från mål tyckte jag ändå att klungan hade full koll på läget. Är det inbillning från min sida, eller är det så att det blivit svårare att hålla undan post dopingeran? Åsyftar då att man i en mindre grupp inte längre har orken att växla tempo mot slutet för att stå emot den anstormande klungan.
Eller kan det rent av vara så att tekniken (tidsavstånd, hastighet osv) gör att det blir lättare för klungan att veta vad som krävs för att köra ikapp utbrytarna?
Man hade ju lite förhoppningar på en spännande etapp idag med lite kantvind, men det enda som hände var en ensam utbrytare samt lite krascher.
Till sist ett grattis Spanish_Johnny som tog täten i ligan, själv har jag lagt mig på rulle och väntar bara på att vi närmar oss mållinjen.
Nu får det vara slut med alla dessa spurtetapper. I bergen kör jag över er
Se där ja, då var jag tydligen ganska ensam med Greipel. I bergen blir det dock tyngre, la mitt wildcard på Sagan så jag har egentligen bara Evans och Ryder Hesjedal som GC-kandidater, samt i viss mån då Rolland. På nåt sätt känns det ändå lite skevt att så mycket poäng fördelas på etapplaceringar, även om Froome skulle köra i gult från Alpe d'Huez och in i mål får ju en spurtare lika mycket poäng på en enda sketen tredjeplats typ. Fast jag klagar inte.
Jag är som sagt jäkligt tveksam kring Fuglsang, och såklart blir det inte lättare när hans bästa hjälpryttare nu är typ Gaspatotto. Men finns ingen anledning att lägga om taktiken, han skall fortfarande gå för totalen. Jag tror att man kan ha hjälp främst om man har chans på podiet för då kommer motståndarna sätta press på en.
Allt kommer avgöras på hur bra Fuglsang är i bergen, och jag tror ärligt talat inte att han räcker till, han har överhypat sig själv. Visst han var bra i Dauphine, men det var också Navvaro och honom talas det inget om. I Vueltan 2011 så blev han slagen av sin "hjälpryttare" Monfort (vill minnas att Fuglsang påstod att han var kapten i dansk media iallafall) och varken bansträkningen eller motståndet imponerar på mig. Dock finns det såklart chans till ett bra resultat, men min personliga uppfattning är att han gör sig bättre på enveckorslopp.
Hoppas jag har fel, är kul om man har en (förhoppningsvis) odopad dansk att hoppas på i totalen.
Belgiska journalister frågar sig vad Van Den Broeck gjorde så högt upp i klungan under avslutningen på en spurtetapp. "Det är säkrare att ligga kring 100:e plats för en GC-åkare".
Jag frågar mig detsamma, varför ger man sig överhuvudtaget in i hetluften och kaoset som råder under finalen på en spurtetapp då man satsar på totalen? Idiotiskt!
F.ö. så håller jag med många av er angående Fuglsang. Maken till hype har jag sällan skådat.
Även Janez Brajkovic, Fredriks lagkamrat, kraschade ju ut ur Touren igår. Han har twittrat lite nu på förmiddagen och menar att det är lagens fel, inte arrangörens, att det blir krascher. Alla sportdirektörer vill ha fram just sitt lag långt fram, farten ökar, folk blir stressade, och det blir krascher, skriver han. "Sorry to say that but its the GC teams that make this s...t"