Citat:
Ursprungligen postat av
Akt
Jag skrev ingenstans att jag bryr mig utan sa bara att jag tycker det är töntigt att behöva ljuga om vad man tjänar på ett anonymt forum. För övrigt har jag ingenting att vara avundsjuk på så jag är inte det, avundsjuka är rätt meningslöst, vill man ha hög lön kan man lägga tidrn på att få det istället för att vara avundsjuk.
Lugnt. Sen så finns det många variablar som måste vara med när man snackar om lön. Till exempel:
-Hur mycket tid jobbar man för dessa pengarna.
-Vad gör man på jobbet? Slitsamt eller slappt? Farligt eller ofarligt?
-Hur är det med resorna till jobbet? Försvinner det 1-2-3 timmar per dag för att pendla till jobbet? Eller måste man till och med bo på annan ort när man jobbar?
Detta är några faktorer man kan fundera över. Till exempel så har jag 5-10 min till jobbet med cykel. Jag skulle inte se en ökad årsinkomst med 50K som bättre om jag måste pendla i bil 1,5 per arbetsdag, utan snarare en försämring.