Citat:
Ursprungligen postat av
Duramater
Det är klart att SDare ska förneka det.Trångsynta är vad ni är.
SD vill minska invandringen med nästa 90%. Men enligt den här studien så tjänar Sverige på invandrarna.
Jag tror jag vet vad problemet är. Problemet som SDare har är att de vill bli av med en viss typ av en folkgrupp, som t.ex araber eller afrikaner. Ordet invandrare är för brett och SDare vill att man ska få göra om studien där man visar en statistik på hur mycket Sverige tjänar från araber, afrikaner, europeér etc.
Så, varför blundar vissa för statistiken? Är det för att den går emot era fördomar?
Vart finns statistiken? Det enda jag har fått läsa är att det finns statistik av knappast opartiska människor.
Man har vägrat visa statistik i så många år nu så är ju säkert något annat som spelar roll tex hur stor andel är utav europeisk invandring kontra afrikansk.
Om nu invandringen är så lönosam hur kommer det sig att vi sakta monterar ner sjukvård,äldrevård och skola i landet då? Om vi ej fått se hur mycket invandringen kostar som man vägrar visa hur ska vi då inse hur lönosam den är?
Tycker f.ö du är lika trångsynt som du anser SD:are att vara - är man kritisk mot denna studie är man per automatik rasist enligt din åsikt.