Citat:
Ursprungligen postat av
Grymgrossisten
Bara att bestlla p, bestller hem mngder frn USA och England och har aldrig ftt problem med tullen, skulle du f det s nekar du och sger att du inte har bestllt, end of story.
Vet att det r inte r lagligt i Sverige,men jag mste sga att det finns mycket som r luddigt kring detta.
En sak r USA,men jag tnker p EU.
I avtalet om "Tull unionen" inom EUs grns str det "Kper man en produkt som r laglig i det EU land man bestller frn s fr den inte hindras",och som undantag str "vissa typer vapen".
Har pljt i genom tonvis med EU/Schengen dokument kring dessa produkter och hittat nada.
Undantag finns med Snus,det fr inte bestllas frn Sverige till annat EU land,men Sverige r belagt med exportfrbud p snus.
Pro hormoner r lagliga i UK men r inte belagda med ngot exportfrbud inom EU.
Tyskland har ven dom frbud kring AAS men flera utav deras strst kosttillskottsbutiker har stora sortiment,och sljer och har slt och exporterat Pro hormoner i mnga r.
Har inte hrt om ngon som blivit lagfrd fr kp av dessa,vet inte hur Tull/jurister tnker men en gissning kan vara att produkten r kpt av ett fretag i UK som betalar skatt och moms inom EU och att pengarna inte gr in i kriminell verksamhet.
Who knows.