Svenska kyrkan har länge drabbats av ett enormt medlemsras. 1990 var runt 90% av befolkningen medlemmar i svenska kyrkan, 2003 runt 80% varav ca 60% 2016. Idag närmar sig statistiken snabbt under 50% av befolkningen som medlemmar och det ser ut som att vi sett en snabbt accelererande där en allt mindre andel är medlemmar i Svenska kyrkan. I större städer såsom Göteborg är enbart 42% medlemmar, i Sundbyberg utanför Stockholm är det 39% varav Botkyrka enbart 29%. Karlstads stift minskade med - 1,6% medlemmar bara under 2020.
En annan aspekt är att svenska kyrkan försöker "locka" människor till kyrkan genom att betona annat än vad en kyrkas huvuduppdrag traditionellt sätt är, att just vara en religiös kristen institution och en plats där troende samt de intresserade av att bli kristna kan samlas och växa i sin tro. Istället tonar de ner evangeliet, mirakel, tron på Gud, synden osv. Ska inte en kyrka vara just det, en kristen kyrka? Det verkar som att svenska kyrkans utveckling mot att vara liberalteologer och följa tidens anda inte burit den frukt som många kanske hoppats på.
En undersökning av Evangelical Focus menar att kyrkosamfund med bejakande inställning i HBTQ-frågor skördar inte tillväxten, och vidare menar de just att Svenska kyrkan är det samfund som förlorat flest medlemmar de senaste åren. Liknande exempel går att finna i övriga västvärlden.
https://www.varldenidag.se/nyheter/medlemstapp-bland-kyrkor-som-bejakar-hbtq-teologi/repuhm!Vct8KRMOVdzBEGqGFAvxQ/
Däremot är klassiskt kristna kyrkor med en tydlig linje de som växer? Detta är väldigt intressant - att kyrkor som går EMOT tidsandan ofta växer, medan de som försöker vara så tidsenliga som bara möjligt i regel krymper. Svenska kyrkan statuerar där ett exempel.
Jag lyssnade på ett föredrag av Laurentiistiftelsen i Lund där en präst talade och han menade att om utvecklingen fortsatte kommer inga gudstjänster längre hållas i svenska kyrkan 2060 (om man är försiktig med uppskattningarna) och värst ungefär vid 2042.
Därav med bakgrund av det jag sagt vill jag gärna höra hur ni tänker kring svenska kyrkan och dess framtid. Mina frågor är följande:
1) Hur tror ni framtiden ser ut för svenska kyrkan? (tex teologisk inriktning, medlemsutveckling i olika delar av sverige, möjligheter osv.)
2) Kommer svenska kyrkan splittras i olika fraktioner som bildar fristående samfund med olika teologiska inriktningar?
3) Vilken roll spelar svenska kyrkans förmodade fortsatta nedgång i avkristnandet av Sverige? (om vi nu avkristnas)
4) Vilka kyrkor kommer fånga upp kristna eller sökande som lämnar SVK?