Citat:
Ursprungligen postat av
Aquino
Menar du fullt allvar när du säger att Svenska kyrkan år 2015 verkligen följer sin kyrkoordning?
Bibeln är knappast röttesnöret för SvK, inte heller de lutherska bekännelseskrifterna äger något som helst inflytande.
Nu tror jag väl iofs inte att jag påstod det i tidigare inlägg. Men om du frågar så...
Kyrkoordningen beskriver de grundläggande förhållningssätten till kyrkans arbete. Inte märkligare än att skolan har sina läroplaner. Betyder det då att alla skolor alltid lyckas följa sina läroplaner? Nej, det händer garanterat att man av ett eller annat skäl misslyckas med detta ibland. Men arbetet måste givetvis utgå från, kvalitetssäkras och utvärderas utifrån dessa. Så också med kyrkoordningen.
Ibland fallerar man. Ibland oavsiktligt (kanske missar man att sammanlysa högmässan, så att den råkar utgå i ett pastorat), ibland avsiktligt (i många församlingar delas nattvarden med alla, döpta som odöpta).
Men, som du hävdar, att Bibel och bekännelseskrifter inte skulle vara en del av den grund som kyrkan vilar på, är såklart bara humbug. Kyrkan välsignar, missionsbefaller, undervisar, firar gudstjänst och döper folk som den alltid har gjort.
Inte minst sker en ständig intern debatt om texternas tolkning och betydelse, därför att dessa just
är centrala i kyrkans arbete och uppgift.