Citat:
Ursprungligen postat av
LKVN
Du må memorera och länka om och om igen vad killen sagt, möjligtvis att du bryr dig men vad spelar
det för roll egentligen ? Hovrätten har sagt sitt, KJ:s "berättelser" bör iakttas med stor försiktighet
både i förundersökningsprotokollet och i rätterna. Hans ord spelar därmed ingen större roll då
grabben är för "psykisk säregen". Detta vet du, detta vet jag så varför hålla på som du gör?
Fast dom flesta kör med att det va inte jag som hade mobilen utan någon annan. Och andra måste ha lagt dit detta osv. Där är han inte säregen utan precis som vem som helst som sitter i klistret.
Han fick straffrabatt för sin sk funktionsnedsättning istället för vård. Nu finns det risker anser jag och det hade varit betydligt bättre och säkrare med rättspsykiatrisk vård.,
Enligt hans föräldrar kan han ju inte knyta skorna, men han kan köra flaskor i arslet och dricka öl samt festa. Det är verkligen inget som tyder på att han inte begrep vad han gjorde direkt och någon affekt tror inte jag på. Han är knäpp och samtidigt en lögnhals precis som sin pappa.-
Nä HR skriver så här.
Kristoffer Johansson har gjort gällande att någon kan ha planterat blodet och liklukten i
bagageutrymmet eftersom bilen varit olåst. Även med beaktande av att bilen tidvis varit olåst, framstår denna förklaring enligt hovrättens uppfattning som ytterst långsökt. Som tingsrätten angett förutsätter detta att någon haft motiv att döda Vatchareeya Bangsuan och samtidigt av någon anledning velat få en oskyldig Kristoffer Johansson misstänkt och dömd för brottet. Mot att blodet och liklukten planterats ut talar även blodets placering och mängd.
Än mindre troligt är att en förövare som inte kände Vatchareeya Bangsuans
och Kristoffer Johansson och deras förhållande skulle försöka lägga skulden på den sistnämnde och dessutom hitta hans lägenhet och där plantera bevisning i form av en tejprulle med ett minimalt blodspår. För hovrätten framstår dessa beskrivna scenarion som så osannolika att de kan lämnas utan avseende.
De här sista orden säger allt. Det finns inte på världskartan helt enkelt. Det är vad HR skriver, och dom menar att det är blaha blaha med planteringsidiotin.