Citat:
Ursprungligen postat av
MrFold
Lite besviken på EMF nu som onekligen verkar vara för långrandig och detaljrik i sin slutplädering. Känns nästan som hon i värsta fall kan ta udden av den av allt att döma stringenta och tydliga plädering som åklagarna åstadkom.
Den blev kanske lite för detaljrik på slutet men jag tror inte EMF:s plädering tar udden av åklagarnas. I huvudsak var EMF:s plädering ett bra komplement, minus några detaljer på slutet.
Möjligen kommer rätten att markera något i domskälen, t ex säga att det inte går att utesluta att 22-åringen ställde in airsoftaktiviteten pga diarré mm. Bara ett exempel på hur tingsrätten kanske inte kommer att hålla med i EMF:s många tvärsäkra påståenden där hon uppmaningar rätten att inte beakta vissa av 22-åringens uppgifter. Men det handlar om små detaljer, i huvudsak tycker jag att EMF gjorde ett bra jobb.
Både åklagarna och EMF får godkänt, sammantaget är nog pläderingarna så robusta som man kan tänka sig med tanke på underlaget. Dom missar som kan ha gjorts från åklagarens sida har gjorts tidigare, under själva utredningen där man kanske kan efterlysa någon mer analys mm.
Citat:
Intressant med den tydliga markeringen från åklagarnas sida att de anser honom helt överbevisad på griftefridsbrottet, men erkänner att mordet är en indiciefråga som tingsrätten till syvende och sist måste göra en svår rimlighetsbedömning på.
Det var bra att åklagaren tydliggjorde denna rimliga bedömning av bevisläget.