Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
Enligt uppgift i tråden, jag har inte kommit så långt ännu, är han och hans fru inte ense om vad de gjorde på kvällen efter restaurangbesöket. Han hade all anledning att vara irriterad på den stalkande VB. Han har hetsigt humör och har misshandlat förut.
Deras historier skiljer inte så markant så att det uppenbarligen kan uppfattas som lögn, utan mer som att de helt enkelt inte minns. Hade de gett varann alibi så är sannolikheten större att historierna varit samstämiga.
Visst kan man säga att han kan ha haft ett motiv han har också hetsigt humör och har misshandlat förut, vilket han själv medger.
Men inget av detta är ju ett indicium på att han är inblandad i VBs död.
Om man kunde påvisa att han träffade VB denna kväll, så hade det kunnat vara ett indicum. Om man hade hittat hans DNA på hennes vrist, om så bara med +1 säkerhet, hade det varit ett indicum.
Att han skulle träffat VB är ju bara en gissning som det mig veterligen inte finns några belägg för.