Citat:
Ursprungligen postat av
ophiaghushannah
Appropå styckmord, småstadsmentalitet och Boden och Bollnäs i synnerhet så vill jag påminna om Efterlyst special som ikväll tar upp Bollnäsfallet.
Hittade en
blogg kring Bollnäsfallet och tar mig friheten att citera ett stycke ur texten som jag tycker är tänkvärd.
Ännu en bra iakttagelse, du överträffar dig själv hela tiden.

Och då ramlar vi tillbaks på diskussionen om irrelevanta personer som hängs ut här helt i onödan.
Jag håller fullständigt med i vad som sägs i citatet. KJ och VB Facebookvänner, men även andra vänner är otvivelaktigt intressanta att syna i sömmarna. Nej, de kan inte hjälpa att de råkar ha en koppling till en misstänkt mördare, dock är det ett faktum.
Även en till synes totalt ointressant person i de inblandades vänkrets kan visa sig vara nyckeln till lösningen av vad som hände, precis det åklagaren vill veta, gäller bara att hitta nyckeln om det finns någon.