Citat:
Ursprungligen postat av
Minutvisaren
Jag har sett en kommentar på Facebook bland KJ-vännerna tror jag det var, som löd något i stil med "era satanister". Uppfattade Facebookkommentaren som helt och hållet på skämt. I övrigt har jag helt och hållet missat några andra satanistuppgifter. Hittade inte särskilt mycket heller när jag sökte i tråden på "satanism" samt "satanist".
Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Betyder troligen ingenting, dock, första fyndet, i gula huset gjordes på kvällen den 20/5, dagen efter sägs detta på en air soft polares facebook:
Ma*nus H*lt Olo*sson Men vad hände med Ro*in Fräl*aren Åke*son?
den 21 maj kl. 16:31 · Gilla
Ro*in L*if Åke*son Blev lite drama. Vi låter det ligga så.
den 21 maj kl. 16:42 · Gilla
Ma*nus H*lt Olo*sson Jävla Satanister.
den 21 maj kl. 16:43 · Gilla
Vännen RLÅ har också skrivit så här:
T*m B*om Technology I get, but love???
den 14 maj kl. 14:25 · Gilla
R*bin L*if Åk*sson Technology syftade jag på
den 14 maj kl. 15:26 via mobil · Gilla
T*m B*om I know Ro*in, men varför fruktar folk kärlek??
den 14 maj kl. 18:28 · Gilla
R*bin L*if Åk*sson we are a hateful race
Kan ju vara ett uppslag för er som är inne på ett ritualmord eller ett mord med symboliska förtecken.

@Minutvisaren
Om du läser konversationen på tre poster, var ligger skämtet i det som sägs, dessutom inga smileys eller annat som ger sken av ett skämt. Tvärtom,
Blev drama, vi låter det ligga så.
Tycker du att det här är humor är du väldigt lättroad må jag säga, eller så ser du något som inte jag ser. Visst, det kan vara en jargong, men var är skrattet eller annat som avslutar detta? Nej, det vilar ett tungt allvar i de här orden.

Sökfunktionen är inte så bra här. Som jag skrev så sökte jag på "satanist" (
3 träffar då) samt "satanism" (
10 träffar då) och då fick jag inte upp ditt tidigare inlägg om Facebookkonversationen. Skrev alltså utifrån som jag
mindes det hela. Visst, det kanske ligger något bakom, verkar ju som om det har uppstått tjafs i gruppen. Men, meningen om satanister
kan fortfarande vara en slags
jargong, man överdriver något. Det räcker inte riktigt för att visa på satanism, enligt mig.
Men finns det andra tunga och säkra källor, utöver Facebook-meningen? I så fall kan ju tolkningen bli annorlunda.