Citat:
Ursprungligen postat av assnyggtjej
Jag har länge funderat på ett fenomen. Vuxna människor, över 35 som jobbar på/som ICA, Konsum, B-kortschaufförer, brevbärare, telefonförsäljare, butikspersonal osv och som inte kommer någon vart i livet.
Så varför stannar folk kvar på dessa jobb upp till vuxen ålder? Har dessa personer inga ambitioner i livet? Inga mål? Har de tappat hoppet? Varför pluggar de inte? Varför stannar de kvar på lågavlönade skitjobb?
Förklaringen är mycket enkel. Begåvningsstrukturen i alla samhällen utan undantag innebär att dom flesta människor inte har akademiskt färgade yrken. Det innebär att dom flesta människor har traditionella yrken där lönebilden också är relativ likartad och medelmåttig.
Det finns ingen orättvisa inbyggd i det här systemet, tvärtom. Det är ett system som garanterat reglerar sig självt dessutom. Dock kan man bli tvungen att med politiska åtgärder justera t ex lönebilden hos vissa typer av låglöneyrken.