Citat:
Ursprungligen postat av Burros
Hot som hot, antingen regerar man instinktivt eller så gör man det inte, väldigt märklig uppdelning du gör. Kompis som attackeras då går du in, en försvarslös kvinna våldtas och du regerar inte. Det är inte på något sätt smart det är helt korrekt men antingen är man en sådan som agerar eller så är man det inte. Vad det inte det som du opponerande dig emot? Du tyckte mest att det var internet fittridderi? Men nu förstår man ju att det mest var rationaliseringar för att du själv är en feg liten ursäkt till man.
Fel, fel, fel, rätt och fel. Startat har jag mer eller mindre aldrig gjort men däremot så har jag aldrig backat eller ens tänkt på att backa om familj, polare eller försvarslösa kvinnor attackeras.
På vilket sätt är det inte "smart" att värna om sin egen hälsa genom att skita i att ingripa fysiskt för tredje mans räkning som dessutom inte har någon relation till? Att jag väljer att riskera hälsan för mina nära är inte det heller det "smartaste" för min egen hälsa men jag ser då ett värde att ingripa som kanske väger upp risken. Vad gäller "fittridderi" så är det en term jag inte är bekant med men om du syftar på att det är lätt att spela Allan bakom ett tangentbord så tycker jag att mina inlägg rörande detta är konsekventa med mina åsikter i övrigt. Nämligen att denna tråd leder till otroligt många stereotypa machoinlägg och jag är skeptisk till att andelen handlingskraftiga skulle vara representativ mot ett skarpt läge.
Jag har aldrig fått höra att jag varit vare sig feg, liten eller omanlig men det är ju därför Flashback finns. Ärligt talat så skiter jag väl i om du skulle agera på instinkt och ingripa eller inte, jag tycker som jag skrivit till enfindam eller vad hon hette innan att beteendet mycket väl kan vara beundransvärt. Däremot är merparten av machoinläggen här rätt skrattretande och vissa tar sig friheter att likställa helt olika situationer med en våldssituation.
Jag har hela tiden varit rak med att jag som regel inte har något intresse att ingripa fysiskt för någon jag inte känner om inte jag själv är hotad. Detta hindrar som jag skrivit innan inte att tillkalla polis och kanske störa gärningen på något sätt. Men som många andra börja härja om att det bara är att dyka in, det är inte jag så länge jag är sansad vilket jag oftast är om inte någon jävlas med mina närstående.
Jag kan även vika ner mig om det bara är mig det handlar om, detta är däremot inte lika lätt om någon man bryr sig om råkar illa ut, av någon märklig anledning.