Citat:
Ursprungligen postat av
David86
Är ju liksom det som är svårigheten med FSD, det ska funka perfekt, tills dess kommer det få sitta en personen bakom ratten och övervaka och tar ansvaret, alltså ingen robot taxi, ingen bil som kör hem en på fyllan osv..
Såvida man inte medvetet saboterat bilen är testet legitimt, oavsett vem som gjorde det. Att eventuellt hitta förhållanden som bilen har svårt för är ju inte fusk, att samma förhållanden inte skulle inträffa någon gång i verkligheten är ju inte troligt.
Jag försökte youtuba fram något klipp där en Tesla faktiskt stannar för ett barn men kammade hem noll, har du något?
Man får/bör förövrigt inte lägga upp ett klipp där en Tesla i FSD kör på någon eller något då det dels är bildbevis på att man själv, föraren, brutit mot trafikreglerna men även att man brutit mot Teslas riktlinjer och därmed får sin FSD beta indragen. Inget en youtuber vill utsätta sig själv för antagligen..
Det är här jag menar du och många med dig har fel, systemet behöver absolut inte vara perfekt. Det räcker att det är någorlunda säkert och att potentialen finns för säkrare körning än människor för att det ska vara en vinst. En 16-årig övningskörare är ju långt ifrån säker men får vara ute och köra, med översyn, tills dess att denne är 18 samt visat upp en viss nivå av säker körning. Efter det litar man på att den föraren inte försämrar statistiken. Samma sak bör gälla med en AI-förare.
Om kravet är att FSD måste vara perfekt hamnar vi i ett moment 22 där ett system aldrig tillåts göra misstag, lära sig och bli bättre. Och så som systemen fungerar nu med AI/NN måste inlärningen ske genom körande i verklig trafik. Självklart måste dock detta ske på ett så säkert sätt som möjligt, därav systemet med safety score och piska om betaföraren missköter sig.
Att du med diverse tricks lyckas få en 16-årig övningskörare att begå misstag är inget bevis för att vi ska sluta med systemet för övningskörning och körkort. Utan allt handlar om risk/reward. I vissa länder får ju folk körkort betydligt tidigare än vid 18, eller landets rättsystem bryr sig inte så mkt om du har körkort eller inte. Fler olyckor sker men värdet av folks möjlighet att köra bil bedöms vara värt det. I Sverige har vi t.ex ganska strikta regler.
Men kräver man extremt högre säkerhetsgrad / perfekt säkerhetsgrad enbart p.g.a att en AI kör istället för en människa fördröjer man bara den framtiden när AI lärt sig att köra nära perfektion. Och många trafikanter hinner dö på vägen dit p.g.a fulla/trötta/klantiga mänskliga förare.
Kan dock hålla med om att det är märkligt med den snubben som blev av med jobbet efter FSD-krocken med stolpen. På klippet såg det ut som han var redo att ta över, han hann inte helt enkelt.
En annan grej är att med tanke på sättet NN/AI lär sig kan det vara rätt stor skillnad på en docka och ett faktiskt barn. Du kommer ju aldrig hitta en verklig situation när ett barn står 100% blickstilla på vägen, det händer bara i simulationer eller med just dockor. Så kan mkt väl vara så att FSD inte är tränat på det, och därav fick blåskärm och krockade med dockan.