Citat:
Ursprungligen postat av
BästeHrMongolid
Jag tycker risken i Tesla är låg med tanke på hur många företag ihopbakat i ett. Tesla råkar bara nyttja alla dessa olika delar till sin egen produktion. Vissa låtsas som att Tesla gör lika lite som vilken annan biltillverkare som helst, men de är extremt diversifierade.
https://www.reddit.com/r/teslamotors...m_source=share
Förlåt för att vara dryg men någonstans får det fan vara nog med att sprida missinformation. Det första felet med dendär hiskeliga listan är att den utgår ifrån att bolagen på höger sida endast gör det som står på vänster sida.
Förutom det så FINNS INTE hälften av listan. De är drömmar. Kan ge dig en liten lista
Trucks, semi, App Store, robotaxis, Robotics, Leaf blower? RNA microfactories, mining, IES 😂
Det är exakt detta jag har påstått att du missförstått vilket börjar visa sig ganska bra.
Sen är många av de andra delarna miniatyrer av bolag. Exempelvis alloys där Spx/Tesla tweakeat en existerande Alu alloy. Man meddela att Sandvik ex har i storleksordning 15000 olika alloys. Att försöka blåsa upp delar och rent utav ljuga om vad bolaget gör för folk är snuskigt Hr, och det vet du om.