Citat:
Ursprungligen postat av
MohinderHerb
Du personifierar verkligen teknofobi och belyser varför det är så lönsamt att investera i stora bolag som utvecklar ny teknik. Det du beskriver och uttrycker har i princip uttryckts sedan vi var grottmänniskor. Ändå utvecklas och förbättras det ständigt.
Nä, min kritik av Tesla handlar om att de
inte utvecklar någon ny teknik och att de
inte får fram några revolutionerande nya produkter. Tesla är alltså bara hype och ljusblå drömmar om magisk teknik som kommer
nästa år.
Om Musk levt på stenåldern så hade han tagit åt sig äran för att ha uppfunnit elden, och proklamerat att han skulle ta fram mobiltelefoner
nästa år
Det vore ju jättebra om det fanns en riktig superhjälte som Tony Stark, som kunde uppfinna magisk teknik på förmiddagen, medan han löser Palestinakonflikten på eftermiddagen. Men i verkligheten finns det inte några superhjältar, och Musk är en simpel bluffmakare som lyckats lura börsvärden upp på läktaren. (Sen är ju börsanalytiker och liknande patrask väldigt lättlurade och allmänt trögtänkta iochförsig...).