Citat:
Ursprungligen postat av
Hodur
Sprider ut det över timmen och inte direkt, annars är det skadligt. Dricker man 1 liter på en gång kluckar det antagligen i magen.
Jag tycker synd om alla som dricker vatten i sommarvärmen efter ett hårt konditionspass, när jag klarar mig utan törst på grund av min överlägsna hydratiserade.

Aha, då är jag med. Jag har labbat en del med vätskeintag innan pass och kommit fram till att det funkar bäst att ta det sista rejäla intaget fram till ett par timmar innan, och kanske nån klunk extra 30 minuter innan man sticker iväg. Beroende på värmen får man ju justera mängd och tid för intag. Springer som bäst när magen är tom.
BTW: Första passet med mössa och handskar denna höst, det var 2+ när jag stack iväg. Skön luft och vindstilla, bra löparväder.