Citat:
Ursprungligen postat av
MannenBakomDig
Vad trevligt att få läsa att man inte är ensam av att tycka detta! Det finns inget härligare än att dra ut och springa med musik. Det är verkligen terapi när det är som bäst!
Hur ofta springer du? Hur långt brukar du springa?
Jag försöker springa ett par gånger i veckan. Jag försöker springa runt 5 km till en mil.
Jag kör utan musik, snäckorna jävlas alltid med mig. Blir 3-4ggr i veckan allt mellan 5-20km. De kortare passen med hög intensitet och de längre i mystempo

. Under rundan kan jag antingen må skit eller känna mig oövervinnlig beroende på hur hårt man kör. Men i mål och typ resten av dagen mår man så jävla gött. Löpningen har hjälpt mig genom många svårigheter i livet.
Om du lyckas klämma in 3 pass i veckan kommer du kunna utvecklas riktigt bra, om det nu är av intresse.
Citat:
Ursprungligen postat av
Perfecthairline
Ja, det stämmer nog, för det kilometertempot som man håller på ett millopp skulle jag inte orka med så många kilometer till.
Jag tror egentligen jag springer mina tröskelpass lite för snabbt, men ibland gillar jag att springa så snabbt att det gör ont. Jäkligt fint som i kväll, springa ett pass så att man är helt utpumpad när man kommer hem, ta en dusch och sätta sig på soffan med en fredagsöl och surfa in på Flashback.

Hehe känner igen det där att man råkar köra lite för hårt, men vad fan gör väl det? Mina intervallpass (ej särskilt frekventa) slutar med att man däckar utanför hemmet och grannarna undrar hur fan man mår. Men sedan är man så nöjd efteråt och tänker att nog kunde jag tagit ut mig lite mer.