Citat:
Ursprungligen postat av davemeister
Så man ska hänga ut folk innan bevis finns? DET FINNS FÖR I HELVETE INGET ANNAT ÄN EXPOS EGNA REFERAT TILL ATT DETTA HAR ÄGT RUM. Hur jävla trångsynt och dum i huvudet är du? Tror du vi alla kommer bli ägda om du till slut bifogar ett domslut eller? Din dumma pubertala jävla idiot. Man hänger inte ut folk förrens det är bekräftat, vilket det ABSOLUT inte är i detta fall.
Blir det svårt när du tänker? Vad fan är det du inte fattar?
Norrtälje Tidning:
En Norrtäljebo i 60-årsåldern har meddelats strafföreläggande för sexuellt ofredande på badhuset i Norrtälje.
Mannen har har tagit en kvinna på bröstet ”på ett sätt som var ägnat att kränka dennes sexuella integritet” enligt åtalsunderlåtelsen och ska nu betala 10 800 kronor i dagsböter.
Strafföreläggande innebär att gärningsmannen erkänt brottet och därför slipper rättegång. Men det har samma verkan som en dom och antecknas i brottsregistret.