exempel: genom Ouijabord (fingrarna OVANFÖR glaset) har vi fått reda på vissa saker, bla om förra liv, om den omedelbara framtiden, om släktingar och dylikt.
Jag har alltid haft två tingestar med mig, som jag benämner "den snälle" och "den elake".
de visar mig saker och ting.
För 15 månader sedan begick en skolkamrat självmord, på en söndag. Gick på en internatskola då, så när vi kom till skolan på måndag morgon fick vi alla veta att hon petat bort sig ur livet och tror ni jag kände mig lite skyldig kanske?
Varför?
Jo, för natten till söndagen så drömde jag om henne. Jag såg henne i sitt rum och det var som att jag såg henne genom fel ände av en kikare. Jag såg henne gråta och våndas och efter en evighet drog hon i sig ett antal tabletter. Jag vaknade och var helt panikslagen, jag hade inte hennes nummer eller nummer till någon av hennes vänner så jag kunde liksom inte göra något. Iom att mina följeslagare ibland visar mig saker som KAN hända var jag dessutom osäker på detta och jag kan fortfarande inte släppa att OM jag haft ett nummer till någon som kunde TÄNKAS ha hennes nummer så hade det kanske inte hänt.
De visade mig även att min far skulle dö. Ja, han var inte min riktiga pappa men jag är uppvuxen med honom och tänker så om honom. Han dog på julafton rätt tvärt. Hade lungcancer som spridit sig i hela kroppen. Jag visste tom vid vilken tidpunkt på dagen han skulle dö.
När jag var riktigt liten hade jag ingen aning om vem prinsessan Diana var men en dag på skolan såg jag, som en liten film på en vägg, hur hon mosades ihop inuti en bil och att en jävla massa folk grät under en brittisk flagga.
osv osv osv
Jag kallar följeslagarna just den elake och den snälle för att de visar mig olika saker. den elake visar död och lidande medans den snälle naturligtvis visar mig mer trevliga saker.
Jag måste ta allt de visar mig med en nypa salt, för ibland ändrar folk sina val så att bilderna jag ser ändrar sig.
Nu på slutet har jag börjat se två av mina vänner (som jag bor med) lemlästade i lägenheten.
En av dessa vänner har en pojkvän i dalarna men ändå håller hon på strular med en kille som nu praktiskt taget BOR med oss. Är det något jag avskyr i denna värld är det otrohet, och jag börjar verkligen hata och frukta honom.
För i visionen är det han som massakrerat mina vänner och nackat min katt. det är blod rätt mycket överallt och jag vet inte alls vad jag ska göra med det här...
Jag funderar rätt starkt på att flytta från dem och hem till min egen stad igen, dessa två vänner är alltid sura på mig av någon anledning trots allt vad vi gjort tillsammans och jag är sur på HAN som alltid dräller i lägenheten.
Urr... var inte alls meningen att det skulle bli så här långt. Nu tror jag att jag ska gå och dra åt helvete