2007-02-22, 08:53
  #541
Medlem
Jo, en sak som jag måste dela med mig av är en sak mina föräldrar berättade för mig en gång.

Till att börja med kan jag säga att min mamma och allra minst min pappa skulle aldrig ljuga om nåt sånt här, (helt onödigt) farsan är nästan helt mekaniskt inställd på att sånt här inte finns och ändå satt han med och höll med när morsan pladdrade på.

Nu till saken.

Mina föräldrar och min äldsta bror skulle flytta in i en lägenhet nånstans, kommer inte ihåg var men det kan nog snokas fram, jaja så var det lite bullshit och sånt om "den där spöklägenheten" de fäste inte direkt någon större vikt vid det utan kollade på lägenheten, den var stor och fin, allt var frid och fröjd så de flyttade in.

Sen började det hända en massa saker, barn som plötsligt sprang förbi, en mörk man steg upp ur golvet och gick förbi, det var aldrig något ondskefullt utan bara spöken helt enkelt, åtminstonde i den lägenheten de bodde på, grannen nedanför låg och skrek av fasa varenda jävla natt och det var tydligen rätt störande.

Efter ett tag tröttnade morsan och farsan på det och bestämde sig för att flytta därifrån, det var ju inte heller den perfekta miljön för min bror som då var 6 år att växa upp i.

Hur som helst, de kontaktade socialen (vet inte varför riktigt) och berättade hur det låg till, givetvis trodde inte soc-kärringen på de (förståeligt) men följde ändå med hem för att kontrollera att det var sant, och hon fick det minsann bekräftat när hon såg denna mörka skuggan/mannen som vanligt flyta upp ur golvet och gå därifrån, jaja sen flyttade de därifrån iaf och slapp skiten, det hände mycket mer grejer där men kommer inte ihåg allt som de berättat för mig utan bara det mest spektakulära av det.

Jag var inte född på denna tiden, min bror som då var 6 år är nu 27 så det var ett tag sen.

Jag misstänker att ni som läser detta troligtvis inte kommer att tro mig av den anledningen att man sällan ser ett spöke utan bara hör eller känner de.
Men så var det iaf, det var vardagsmat enligt mina föräldrar.

Angående den skrikande snubben under "oss" (jag var ju som sagt inte född men ni fattar ändå) vetefan vad som hände med, kan fråga om ni vill ha svar.

Fråga vad ni vill så ska jag försöka svara på det, kanske fortfarande spökar där? Tror iaf det var i Gbg nånstans, kan isåfall ha varit i Mölndals-området men är inte säker.
Citera
2007-02-22, 20:06
  #542
Medlem
Jag bor ute i en landsortshåla i Dalarna och har bott här hela mitt liv. I släkten på mammas sida har vi en gammal gammal fäbodstuga, vet inte hur länge fäboden har funnits där men våran stuga har i alla fall inredning från slutet av 1700-talet men förmodligen har fäboden funnits ytterligare flera hundra år.

I vilket fall som helst så finns där en hel del "skrömt" som vi kallar det för här, dvs, spöken, tomtar, troll, rondor och så vidare.

Den enda som JAG har upplevt är det som händer i våran stuga, vilket faktiskt är lite läskigt för vi är så många som har upplevt det, det är att på natten så kan man vakna av att någon öppnar skafferidörren (det knarrar i gångjärnen), stänger den igen och går sedan till vattenhinken och dricker en skopa vatten. Jag har hört det, min mor har hört det, min far har hört det och många fler som bott i stugan har hört det.

Min mammas faster sa alltid när hon levde att det spökade i huset och det var anden efter Hansbel Ingeborg, tanten som tydligen ägde stugan innan den kom in i våran släkt.

Nu är ju inte jag den som tror på spöken eller nåt, men just den saken upplever man ju själv ibland.


Andra saker som hänt i fäboden är i grannhuset som står längre upp i backen ovanför våran stuga, när fäboden fortfarande var i drift någon gång i början av 1900 (antar jag) så byggde dom ett nytt fjös på ena sidan av boningshuset och fastän dom band fast djuren nogrant varje kväll så var dom lössläppta varje morgon ända tills dom plockade ner fjöset och satte upp det på andra sidan boningshuset, då blev det bra igen. "Förklaringen" är att dom byggde fjöset där några småfolk redan bodde och störde dem därmed. Vad vet jag, vad vet jag. Jag vet bara att det har hänt.

En annan sak som också hände i början av 1900 var att en flicka blev "bergtagen". Hon lever än idag men är gammal och senil. Hon var fyra år när det hände. Plötsligt hade hon bara försvunnit där uppe och folk letade i tre dygn och man började tömma alla brunnar vid fäboden ifall hon hade fallit i och drunknat. På fjärde dagen hittades hon fullt frisk och inte ens medtagen på andra sidan av en bäck som på den tiden var så stor att en fyraåring omöjligt kunnat ta sig över den utan hjälp. Hon har aldrig kunnat minnas någonting själv avb händelsen. Trollen fick skulden för bortförandet. Vad vet jag vad vet jag.


Några som forskade lite grand privat i såna här grejer valde att bo i en av stugorna där uppe en natt. en av dem i gruppen äger stugan men efter det som hände har han aldrig satt sin fot därinne längre. Mitt i natten vaknade dom av att det var en fest i rummet bredvid, fastän alla i gruppen låg i samma rum och sov och ingen mer fanns i huset. Alla tre kunde höra hur det diskuterades och skålades bredvid. Ingen vågade dock stiga upp och titta.

Det finns även mycket mer dokumenterat som faktiskt har hänt och som inte kan förklaras, men det här var dom sakerna som jag kan dra mig till minnes just nu. Lite spännande tycker jag i alla fall.
Citera
2007-02-23, 15:10
  #543
Bannlyst
Kan jag inte få prova?

Citat:
Ursprungligen postat av Cichlidae
Jag bor ute i en landsortshåla i Dalarna och har bott här hela mitt liv. I släkten på mammas sida har vi en gammal gammal fäbodstuga, vet inte hur länge fäboden har funnits där men våran stuga har i alla fall inredning från slutet av 1700-talet men förmodligen har fäboden funnits ytterligare flera hundra år...

Verkligen roliga berättelser! Vare sig det är lokala berättelser eller verkligt upplevt...
Vore roligt att tillbringa en eller ett par nätter själv i nån av stugorna.
Kan inte du ordna det, Cichlidae?
Vore häftigt att testa.

Hälsningar C/C
Citera
2007-02-25, 03:26
  #544
Medlem
När jag var liten, sisådär sex-sju år så minns jag att jag vaknade mitt i natten, jag hade huvudet vänt mot väggen.
Jag öppnade ögonen lite och då såg jag att det var ett ljust sken bakom ryggen. Jag var inte rädd alls, snarare nyfiken, så jag vände mig försiktigt om, där stod en ängel på knä bredvid min säng med stängda ögon och bad (?) (det låter jättetöntigt jag vet! ) Men jag kommer ihåg det så väl fortfarande, hon hade en gul klänning och ett ljust sken runt omkring sig, jag minns känslan av trygghet, jag funderade inte så mycket på det utan vände mig igen och somnade om som om det var något som hände varje dag.

Jag va även 100% säker på det dagen efter när jag vaknade och berättade det för mamma, men hon sa bara att det var en dröm, men än idag vet jag att jag faktiskt var vaken.

Nu i efterhand tänker jag bara att det förmodligen var min skyddsängel.
Citera
2007-03-01, 11:46
  #545
Medlem
Historia 1

Det var juletider och i juletider for vi förut alltid till vår 160 år gamla sommarstuga (som för övrigt står på en boplats med anor från stenåldern.) Jag och min syster var 10-12 år och julen var vår favorit. Vi pysslade och bar pynt från vinden, slussade ut pyntet och låg under julgranen. Mycket av vårt pynt var ärvt, t ex den lilla kyrka i vitt- och rödmålat trä som man vred upp varpå den spelade "Stilla natt". Jag minns inte om det var natten till självaste julafton eller några dagar innan, men det var kyrkans första natt nere i vardagsrummet, efter en lång tid på vinden. Jag och min syster hade vårt rum precis bredvid vardagsrummet, utan dörr. Glada och trinda kryper vi i säng.

Mitt i natten vaknar jag. Jag vet inte vad klockan är, om det är dags att vakna eller varför jag vaknar. Plötsligt inser jag att kyrkan har satt igång, och spelar "Stilla natt". För att sätta igång den så krävs att man vrider på ett gammalt omodernt verk, som kräver människokraft. Vi hade vridit upp den upprepade gånger under dagen. Antagligen så hade den hakat upp sig sista gången och ansett sig färdig innan låten var färdigspelad. Hur som helst blev jag livrädd, 12 år som jag var, i en gammal stuga på landet, den enda vakna, till ljudet av en träkyrka som vandrat i generationer som en natt plötsligt vill sprida det kristna budskapet. Jag ligger stel av skräck och tvingar mig att somna ifrån allt när den väl har tystnat.

Nästa morgon tar jag upp det med min syster och det visar sig att hon legat lika rädd, lika vaken.

Jag väljer att tro på den mekaniska aspekten av det, men historian är ändå sanslöst skrämmande kul. Att den ska spela "Stilla natt" också...

Historia 2

Denna historia är lång och jag kommer att förkorta den. Den är definitivt mer av en tankeställare än kyrkohistorien.

Jag var själv inte närvarande, utan har fått historien återberättad. Jag vet dock att det inte är påhitt, för personerna återgav den med trovärdig skräck i ögonen, dessutom skulle de aldrig få för sig att hitta på något sådant. Inte heller skulle sju personer uppleva samma sak om det inte var... något..

Sällskapet om sju hade bestämt sig för att åka ut till en liten stuga och festa. En i sällskapet, som vi kan kalla Jon, ägde stugan. Eller rättare sagt hans mamma ägde stugan. Det hör till saken att Jon, hans mamma och hans mormor alla har mediala förmågor. De säger sig känna andar och andar ska tydligen samlas runt deras ägor just för att där känner de sig sedda. Pyttsan, tänker man rent spontant. Nåväl, sällskapet åkte ut till stugan och började festa. En tjej i sällskapet, som vi kan kalla Jonna, behövde plötsligt gå ut och kissa i skogen. Hon är den mest orädda och robusta tjej jag känner, och hon gav sig ut i mörkret. En lång stund senare återvänder hon, lite skärrad - vilket betyder att hon var i upplösningstillstånd med tanke på hennes vanliga lugn - och med följande historia:

"Fy fan, gå inte ut dit! Jag var halvvägs på väg till buskarna längre bort, nära vattnet, när jag plötsligt blev helt stoppad av kraft som slog till i ryggen. Det var som att något bara tryckte till med våld i ryggen och jag var helt rädd och hade ont i ryggen. Jag kände mig ovälkommen, milt sagt alltså. Försökte fortsätta gå (galning//iHola!) men kunde inte ta ett steg till. Så jag backade undan och då släppte det."

Jon visste att det brukade vistas en ande i trakten som hette Anders och att det antagligen var han. Festen fortsatte dock och kom att stanna upp några timmar senare. Det var som att Jonna hade tagit med sig Anders in i stugan, för helt plötsligt får några av tjejerna brutal ångest. En gråter, en annan känner sig rädd och kall. Jonna mår dåligt och går lite in i sig själv. Jon är kolugn och tycker att det hela är lite komiskt.
"Fy fan!" säger Jonna.
"Han står bakom dig," säger Jon, "han vill dig något." Jon verkar samtala med anden Anders. Till slut berättar han att Jonna är lik Anders förra fru, och att hennes kläder är alldeles för utmanande, något han starkt motsätter sig. Anders hade för övrigt avlidit när han blev trampad i ryggen av en häst. Det dröjer innan ångesten försvinner, men till slut ger det med sig.

Man kan ju fråga sig hur mycket Jon spädde på historien med allt det där dödspratet extraordinaire. Men faktum kvarstår att helt vanliga människor upplevde en otäck närvaro. De ljög inte, det finns inte en chans.

Jon har annars en otäck förmåga att veta exakt vad folk ska säga innan de har sagt det. Hans mamma återgav en gång hela berättelsen om en kompis liv, en dag när de satt tillsammans i köket. Jag tror lugnt att de i alla fall är lite intuitiva, även om kryddningen av historierna kanske ibland är lite tilltagna.

The end
Citera
2007-04-07, 19:27
  #546
Medlem
Har väl bara hänt en gång för något år sen när jag skulle gå och lägga mig runt 03:00, brukar ofta titta på TV när jag går och lägger mig.
Hursomhelst trycker jag på TVn och lägger mig i sängen, helt plötsligt så stängs TVn av, jag går upp och sätter på den och samma sak händer ungefär 3-4gånger.
Jag vet inte vad jag ska göra då den stängs av för den 5te gången så jag nästan skriker "Sluta för i helvete" och då slår TVn på sig själv och ingenting annat hände efter det.
Samma sak har hänt med min dator (värt att nämna att det inte var ur samma eluttag, eller i samma rum för den delen.) Då testade jag samma sak igen och datorn slutade starta upp och stänga av sig själv.
Citera
2007-04-14, 23:56
  #547
Medlem
BERNFs avatar
Min första upplevelse var när jag var typ 7-8 år då såg jag en skugga vandra över mit rum som liknade en man med en kappa utan huvud. Jag var 7-8 som sagt vaknade mit i natten och såg det här kan lätt varit en bill eller vad sjuton som helst som kört förbi. Min andra upplevelse var när jag var runt 19 hade lirat poker med några kompisar och hade rökt på. Själva påverkan var över och jag hade varit hemma en stund men skulle tillbaka ner i lokalen vi spelat i för att ta ut sopporna och ställa iordning stolarna. Precis när jag öppnar dören till lokalen hör jag hur det är en fest där inne och hur det är mycket folk som pratar i mun på varandra. Jag hör deta i nån sekund eller nåt och sedan så försvinner det.
Går in i lokalen tar soporna där inne fort som fan och springer ut har aldrig varit så rädd i hela mit liv. Det kan såklart förklaras med att jag rökt på tidigare men lite lustigt är det iaf. Lokalen är förövrigt nybygd så att det skulle spöka där inne känns inte troligt utan var nog snarare en tripp noja. Men kan ju alltid berätta ifall nån annan upplevt nåt liknande. Jag tror att finns detnåt paranomalt så är gräs det enda sättet att kontakta det
Citera
2007-04-15, 04:27
  #548
Medlem
För ett par veckor sen var jag med om något riktigt konstigt. Har aldrig upplevt övernaturliga saker tidigare men denna kväll när låg jag i sängen och kollade på tv, typ 5 minuter efter att jag stängt av den för att sova så hörde jag djupa andetag vid sidan av min säng. Dom 2-3 första andetagen trodde jag var inbillningar eftersom det lät så väldigt lågt (låg under täcket), så jag satte mej upp och hörde 4-5 tunga andetag till och sen försvann ljuden. Det läskiga var att ljudet var så klart och tydligt som om en person verkligen stod i rummet.
Citera
2007-04-15, 14:08
  #549
Bannlyst
Jag har alltid varit väldigt skeptisk och dumförklarat alla som har berättat om udda upplevelser, DOCK hände det något mycket underligt sist jag var på mitt jobb.

Jag jobbar som lokalvårdare på en organisation, där jag har som uppgift att städa och hålla ordning på kontoren, många gånger jobbar jag på kvällar då kontoren har stått tomta.
Då jag jobbade sent en söndagskväll och allt går fint, jag tar en 5minuters paus och tar en kaffe, samtidigt knackar min flickvän på dörren eftersom vi hade bestämt träff, vi sätter oss i det mörka och tomma kontorslandskapet.

Jag går efter skurmoppen för att börja skura och min flickvän börjar diska min kaffekopp, jag hinner gå några steg innan min flickvän ropar till, jag går för att se varför hon nu plötsligt skrek till, jag märker att hon är uppriven och pekar längre ner på kontoret och frågar hetsigt ifall jag kan kolla ifall det är någon där.

Jag går och kollar, men där finns ingen, och tänker: Aja alla inbillar sig väll.

Vi tar en nykoppkaffe och lampan i riktningen där min flickvän nyss tyckt se något är nu tänd?! alla andra kontor är släckta, det förbryllade mig extremt, eftersom man endast kan tända kontors lamporna via en switcher vid entrén.

Jag skakar av mig den nu skrämmande känslan och börjar göra mig av med disk, jag går till köket och börjar diska våra nya koppar, min flickvän hjälper till, då kökslampan blixtrar till och tänds "halvt" så den ger av ett rödliknande sken.

Både börjar nu bli riktigt skrämda, Hur kunde lampjäveln som var släckt börja lysa och dessutom halvt.

jag börjar raskt skura klart det lilla jag har kvar då lampan i kontoret där lampan oförklarligt hade börjat lysa blinkar till 3 gånger.

Jag städar nu i 110 % för att sedan larma och dra där ifrån.

Någon som har en förklarig eller synpunkt?
Citera
2007-04-15, 18:49
  #550
Medlem
BlackMetals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrCalypz
Jag har alltid varit väldigt skeptisk och dumförklarat alla som har berättat om udda upplevelser, DOCK hände det något mycket underligt sist jag var på mitt jobb.

Jag jobbar som lokalvårdare på en organisation, där jag har som uppgift att städa och hålla ordning på kontoren, många gånger jobbar jag på kvällar då kontoren har stått tomta.
Då jag jobbade sent en söndagskväll och allt går fint, jag tar en 5minuters paus och tar en kaffe, samtidigt knackar min flickvän på dörren eftersom vi hade bestämt träff, vi sätter oss i det mörka och tomma kontorslandskapet.

Jag går efter skurmoppen för att börja skura och min flickvän börjar diska min kaffekopp, jag hinner gå några steg innan min flickvän ropar till, jag går för att se varför hon nu plötsligt skrek till, jag märker att hon är uppriven och pekar längre ner på kontoret och frågar hetsigt ifall jag kan kolla ifall det är någon där.

Jag går och kollar, men där finns ingen, och tänker: Aja alla inbillar sig väll.

Vi tar en nykoppkaffe och lampan i riktningen där min flickvän nyss tyckt se något är nu tänd?! alla andra kontor är släckta, det förbryllade mig extremt, eftersom man endast kan tända kontors lamporna via en switcher vid entrén.

Jag skakar av mig den nu skrämmande känslan och börjar göra mig av med disk, jag går till köket och börjar diska våra nya koppar, min flickvän hjälper till, då kökslampan blixtrar till och tänds "halvt" så den ger av ett rödliknande sken.

Både börjar nu bli riktigt skrämda, Hur kunde lampjäveln som var släckt börja lysa och dessutom halvt.

jag börjar raskt skura klart det lilla jag har kvar då lampan i kontoret där lampan oförklarligt hade börjat lysa blinkar till 3 gånger.

Jag städar nu i 110 % för att sedan larma och dra där ifrån.

Någon som har en förklarig eller synpunkt?

E så dålig på elektronik så det är inte sant, men det kunde inte vart nå glapp av nåt slag om lampan lös halvt bl a ?
Citera
2007-04-15, 19:13
  #551
Medlem
finntemes avatar
Min story..

Jobbar på ett finlandsbåt.

Ungefär 1-2 ggr per vecka vaknar jag upp mitt i natten (2-3) tiden av en känsla där ngn annan finns i hytten. Ibland ser jag en nånting som liknar ett manskaräktar, vilket försvinner snabbt.
Vi har en tjej på jobbet, som ibland sover i mitt hytt (när jag inte e där ) o hon har uppleft likadana "syner" eller vad kan man nu kalla dessa.

Hursomhelst, vet inte vad ska jag göra, söka psykhjälp eller byta hytt.
Kan det vara så, att ngt hemskt har hänt i just den hytten där jag bor, fartyget är ju 15 år gml, och hytten har använts tidigare som passagerarehytt.
Citera
2007-04-15, 19:25
  #552
Medlem
klos_s avatar
Jag har sett otroligt konstiga skuggor som inte finns.. Lr ja, skuggorna finns men inte förmålen/Varelsen som gav skuggan... Som när jag var 7-8år så var jag hos mon barnvakt tror jag, och då så tittade jag på en vit vägg(Huset bredvids vägg), och då såg jag en gung bräda med 2st små barn som satt och gungade.... En annan gång så skulle jag sova över hos en kompis och då hörde jag väldigt höga dunsar(steg) och så kom den väldigt stor skugga av en jättekanin... Jag vet att det låter lite konstigt...

/Mvh Klos
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in