2013-01-05, 01:35
  #3109
Medlem
VemSaDets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av drdracula141
Just nu är det ett genomsök i Huddinge/Visättra/Flemingsberg polishelikoptern flyger väldigt lågt just nu och det åker ett stort gäng polisbilar runt omkring i området.
Nån torskade i vårberg oxå kanske samband.
Citera
2013-01-05, 01:35
  #3110
Medlem
Dagens garvböl går iallfall till sekvensen då arga gubben går fram till rånaren och det ser ut som om han vill ge honom en spark i huvudet eller så
Citera
2013-01-05, 01:36
  #3111
Medlem
kebabmannen86s avatar
Folk verkar vara säkra på vilka GM och kumpanerna är, någon som tipsat polisen via mail eller telefon?
Citera
2013-01-05, 01:36
  #3112
Medlem
highstakess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bridge
Våga??? De handlar om rätt droger. De är så påtända av droger, i själva verket så ser de mest på scarface, kör onliners på krogen och suger kuk om helgerna.


Tror han menar poliserna och dom var rätt kalla.
Citera
2013-01-05, 01:36
  #3113
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av anonped
http://images.4chan.org/k/src/1357327602164.jpg är väl det bästa vi har att gå på.

Det känns som att man bör köpa sig en trisslott om man överlever det där..

Killen som står upp till vänster här, är samma polis som skjuter bakom papperskorgen.
Citera
2013-01-05, 01:36
  #3114
Medlem
joppes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrFischer
Har redan postat tidigare om detta, men eftersom det hela tiden dyker upp spekulationer så tar jag det igen: Jag har pratat med en poliskälla med insyn i detta och poliserna var i närheten av annan anledning. Det fanns ingen förhandsinformation om rånet. När larm om rån kom så tog de sig till platsen och rekade. Rånarna var först med att öppna eld varefter elden besvarades av polisen.

Förövrigt en mycket bra film på norska sidan. Anledningen till att de två poliserna springer åt sidan när bilen börjar röra på sig är troligen att dem inte vet om bilen ska backa eller köra framåt.

Intressant ammonution rånarna har haft. Både ljudlös och lämnar inga spår efter sig.

Vet din poliskälla var den slags ammonution används eller kan köpas?
Citera
2013-01-05, 01:37
  #3115
Medlem
Är det bekräftad att den skottskadade är av utländsk härkomst?
Citera
2013-01-05, 01:37
  #3116
Medlem
CodeCrews avatar
Citat:
Ursprungligen postat av filip1990
Är det en syrian som filmar? Skulle gärna vilja veta språket
Eftersom personen pratar på syrianska så är han troligen syrian.
Citera
2013-01-05, 01:37
  #3117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gvcx
http://www.vg.no/nyheter/utenriks/ar...artid=10064482

Skriver det igen.
Polisen som dyker upp i bild snett bakifrån när dom springer fram till den skjutna rånaren. Kan det vart han som fick rånaren på kornet och isf snett bakifrån!!? Det verkar inte som att ljudet stämmer med rekylen för polismännen direkt framifrån på knä..
Citera
2013-01-05, 01:37
  #3118
Medlem
koalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DaddyD2
Fan vad jag stör mig på den där jävla fjortisfittan. Ja bah är de nån kändis där borta typ bah hehe... Han är ju fan död, vi springer ner. Asså dom lämnade sin polare å körde över honom, asså vilka polare. Äckliga hora!

Finns det nåt annat material från en bättre vinkel och bättre ljud? Knullande hästar hade fan varit bättre ljud.

Men jävla bondläppstönt, du tror inte det är ett lite stressat läge även för dessa åskådare? folk utanför fönstret med automatvapen kanske hör till vanligheterna i din byhåla? lätt att sitta framför datorskärmen och hacka ner på folk, gå o runka istället din mes.
Citera
2013-01-05, 01:37
  #3119
Medlem
Brutes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VonMona
Om man länkar till något betyder det att den andre ska klicka på det.
Sen är det att hoppas att man ska uppfatta också.


Kan du alltså bekräfta att K*n K*ra även är en av gärningsmännen i rånet?
D v s det facebookkonto du länkade till som svar på vem GM är?

//Brute
Citera
2013-01-05, 01:37
  #3120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hurvardetnu
Och vad säger Koranen om tjuveri och sådant avskum? är det inte sådana brott dödstraff enligt boken?

Så man kan väll säga att han bara fick det straff han skulle ha.

Ett sådant straff (alltså planerad rån) är högra handen som kapas.
När jag var i saudi i maj månad såg jag alla guld butiker INTE HA NÅGON GALLER ALLS. Alltså det kan låta roligt eller lögn men tro mig ingen valt eller galler eller dylik det var som grönsakstorg jag lovar er jag blev chockad!!!! För de alla vet vad straffet är. Kanske borde sv och implementera Sharia haha
På så sätt skulle ingen våga sådant
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in