Citat:
Ursprungligen postat av Heladageniskogen
Jag vill inte kränka någon annans "rättigheter", jag vill bara ha mitt eget land ifred. Hade jag velat ha ihjäl varenda människa på jorden och klona upp en massiv befolkning av Svenskar för att befolka den, det hade varit rasistiskt kan erkänna. Jag är dock så pass snäll att jag låter andra människor vara i fred(till skillnad från dig). Vi svenskar har rättigheter till vårat land, som vi kämpat för i tusentals år...men det har du glömt eller? Vad ger invandrare rätt att bo här? Mångkultur, folkmord och blandring av folk det är inhumant men att vilja leva i sitt eget land är knappast det.
Du kränker andra människors rättigheter om du skickar tillbaka dem till krig eller förtryck, enbart för att de tillhör "fel ras". Alltså låter du knappast andra människor vara i fred. Vi har rättigheter till vårt land, men det innebär ju inte att vi ska ha stängda gränser.
Det som ger invandrare rätt att bo här är de internationella avtal som vi godkänt. I FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna kan man t.ex. läsa:
"Ingen får godtyckligt anhållas, hållas fängslad eller landsförvisas."
"Var och en har rätt att i andra länder söka och åtnjuta asyl från förföljelse."
Citat:
Nödvändigt enligt vem? Vi har ingen plikt att hjälpa någon, tvärt om får man vara försiktig med allt för mycket bistånd om landet i fråga inte kan hantera det. Bistånd är något man som privatperson ger till andra privatpersoner i andra länder, personligen finns det många länder jag skulle tänka mig att skänka pengar till även utanför Europa om det fanns en god orsak. Men de pengar vi sparar på att rädda Sverige skall givetvis inte gå till något sådant, dock kan detta i teorin (om det nu skulle finnas någon gudomlig lag som säger att hjälpa hela världen med massa pengar är nödvändigt) gagna världen betydligt bättre om vi istället gav alla pengar direkt till deras länder istället för att ta hit mindre än en promille av deras totala befolkning som dessutom orsakar oreda och kostar enorma pengar här i Sverige!
Som sagt, det är bl.a. internationella överenskommelser som gör det nödvändigt. Det är en mänsklig rättighet att fly och därför bör vi kombinera flyktingmottagande med bistånd och hjälp i närområdena.
Citat:
Ursprungligen postat av Pust
Det är väl ganska svårt att hitta en källa på detta, då jag tvivlar på att det har gjorts några undersökningar. Duger att rekommendera för dig att gå in på valfri "typisk invandrares" Facebook och checka in vänlistan, som säkerligen kommer att bestå av 90-95% Abdallas Khabdul eller dylikt? Duger att påpeka faktumet att många bryter trots att de är födda här eller kom hit vid två års ålder?
Jag har inte hävdat att enskilda invandrare inte vill integrera sig. Självklart finns det integrerade invandrare också. Men många gillar uppenbarligen att bryta.

Mycket svagt argument får jag ju säga. Om du tittar på en valfri "typisk svensks" Facebook så kanske vänlistan består av 90-95% Kalle Svensson eller dylikt? Dessutom är det en generalisering som du inte har någon egentlig grund för förrän du har undersökt saken ordentligt. Att många bryter beror på att man bor i segregerade områden där det nästan bara bor invandrare, och detta måste förändras.
Och angående SvP så är det felaktikt att kalla dem för "enbart" främlingsfientliga. De är fullblodsrasister och -nazister och ska kallas vid sitt rätta namn. De har sina egna luddiga rasindelningar och de människor som de kan tänka sig att ta in i Sverige är de som tillhör "den vita rasen".