Citat:
Ursprungligen postat av Sandworm
Typ 90 % i gbg är emot trängselskatt, åtminstone om man inte ens åker in till centrum utan måste åka brevid. Ändå röstas skiten igenom. Demokrati på papper kanske, men knappast irl.

Politikerna gick ju till val med att det minsann inte skulle bli nån trängsel avgift i Göteborg sen när valet var över så körde de över väljarna, detta är bara en förtäckt skatt och bättre sätt att registrera var medborgarna befinner sig.
Sen vet jag inte om det gäller om man bara kör E6an igenom Göteborg mot Norge för då kommer ju snart varenda kommun att ha trängsel avgift på varenda genomfartsled.
Sen att vi ens har trängselavgift i ett så litet land med småstäder om man jämför med de flesta andra länder. Samt ovanpå detta har vägskatt
De försökte ju tom införa trängsel avgift i uppsala

det gick inte igenom men det gör det förr eller senare, sen körs ju det inte ett skit mindre eller kollektivt för några avgifter bara för att suga ut och kontrollera befolkningen, detta kommer få en jävla rekyl om några år.