Citat:
Ursprungligen postat av mrdannenergidrink
Lägg upp annonsen så att den slutar på en kväll eller helg brukar jag göra. Skriv ALLTID med om det är nån fläck osv osv på kläderna. Ett annat tips är att ta egna bilder och inte ta från google å sånt. Folk vill se hur det ser ut... Ta inte för höga priser heller... Brukar faktiskt börja på en krona och tycker man det blir för lite i slutändan kan man ju alltid be nån släkting att köpa så behöver du bara betala uppläggningsavgiften.
Lycka till:)
Jo, att time:a rätt så att auktionen slutar under helgen eller på någon kväll är att rekommendera, eller under rushhours (TS, kolla upp det om du inte känner till det).
Sen så bör man ta med ev. fel osv. i beskrivningen samt kanske skriva med hur gammal det man ska sälja är (och om det är elektronik; skriva om man fortfarande har kvitton för ev. garanti).
Lycka till med dina framtida auktioner, dear TS! ^_^