Citat:
Ursprungligen postat av Nix-registret
Sammanfattning av läget just nu som jag förstått det: Arnstad får fortfarande medverka i Bonnier- och Hjörnemedia, men det finns folk inom medieetablissemanget som stör sig på honom, inte minst för hans hållning i Palestinafrågan, där han missat att uppdatera sig med vad som är PK för dagen. Hans lögner och usla rykte bland riktiga historiker gör honom extremt sårbar nu när altmedia riktat ljuset mot honom, och alla hans idiotier finns väldigt lättillgängliga.
Han är därför att betrakta som dödsdömd utan möjlighet till pardon. Så fort någon med tillräckligt mediekapital stör sig lite för mycket på honom, så kommer den personen enkelt kunna sänka honom permanent. Detta kan hända när hans hatbok kommer ut, eller när han tar upp Israel nästa gång. Därför är det nu bättre att lägga sin energi på andra hatjournalister och leta efter hållhakar på dem. Det är rättvist att Arnstad får lida helveteskval för det han gjort, men motståndet måste först och främst vara effektivt.
Du har rätt, momentum i hans akademiska ljugerier verkar vara över för den här gången men den 18 februari när Historisk tidskrift 2013:1 utkommer med rättelsen kanske någon i fulmedia snappar upp det.
Annars har du en klockren analys, jag känner ett par personer som jobbar på några av de större nyhetsredaktionerna som faktiskt börjat irritera sig på Arnstad. Han har dock ett starkt nätverk i ryggen med vänster och expo journalister som Struwe, Lodenius, Jenny Nordberg, DN kultur , nyheter 24 mfl.
Det uppenbara är dock att hans ställning i media Sverige endast och allena beror på hans popullära far Lennart Arnstad som han har allt att tacka för, det är klart att det är hans good renume som öppnat dörrarna för Henrik. Så Henrik har ärvt allt av sin far, men inte dennes talang.
Och som du också skriver seriösa historiker börjar också tröttna på honom, en känd finsk historiker som Arnstad annvänder som hänvisning för hans ljugerier är väldigt trött på Arnstads förvaskningar.