Citat:
Ursprungligen postat av RockInRhino
Föds barn med en förståelse för kulturella uttryck för krig? Om inte, hur kommer det sig att pojkar gärna leker med krigsdockor* - dockor är ju för tjejer. Och att allt inte kan förklaras av biologi känns rätt uppenbart (frisyr, klädval etc.). Ta färg, t ex. Här talar empirin för att barn, oavsett kön, föredrar ungefär samma färger. Mer specifikt, primärfärger (e.g., röd och blå) framför sekundärfärger (e.g., rosa och orange). Likafullt ser vi att barn vid relativt tidig ålder betraktar färger som könade; blå är killfärg, rosa är tjejfärg. Vi vet också att denna uppdelning rent historiskt inte varit given. Den biologiska förklaringen blir därmed haltande om den ska förklara allt.
Sen kan vi givetvis säga att pojkar i fallet krigsdocka lär sig gilla dockor för att vi låter artefakten bli kulturell bärare av manlighet (vilket gör den acceptabel att leka med). Men då är det ju likafullt ett kulturellt, inlärt, fenomen.
* för det gör dom väl?
Eller, så är det för att ''krigsdockor'' ser manliga ut och tilltalar den högre testosteronhalten hos pojkar och/eller flickor som utsatts för hög dos av testosteron i fosterstadiet.
''Vi vet också att denna uppdelning rent historiskt inte varit given.''
Vilka är vi? Källa på det, och inte från nån genusteoretiker som har nån ''teori'' utam jag vill ha en riktig källa som kommer från riktig forskning.
Problemet blir när vuxna försöker bestämma vad som ska vara normen och inte. Jag kan LOVA att det finns inte en enda pojke aldrig varit intresserad av ''tjej-leksaker'' tidigare som kommer titta i den där leksakskatalogen och säga ''mamma mamma, den där pojken leker med barbie-dockor, kan jag få en sån i julklapp?'' Precis som att det inte finns tjejer som kommer vilja ha en leksakstraktor eller en leksakspistol. Vuxna eller miljön påverkar inte barn, barn påverkas av ANDRA barn, deras jämlikar. Om alla dina kompisar röker är det stor chans/risk att du också kommer börja röka. Det är fakta.