Citat:
Ursprungligen postat av
pc158214952
Brott mot PUL lär inte bli aktuellt då IRM bara hävdar att det de gör går som journalistiskt ändamål, och då gäller inte PUL.
Det är inte så enkelt att man
bara hävdar att man sysslar med journalistik och därmed åsidosätter PUL. Men visst, det är en bedömningsfråga, i slutändan för en domstol.
Citat:
Ursprungligen postat av
pc158214952
Vad gäller kostnaden för FT-mål så är den numer höjd till 900:- sedan 1/7.
Tack, kände jag inte till.
Citat:
Ursprungligen postat av
pc158214952
I och för sig så skulle jag nog vilja påstå att det skulle kunna föreligga särskilt allmänintresse att få det prövat om det de gör kan utgöra straffbart förtal då det handlar om en större omfattning av fall, och inte bara ett enskilt fall.
Den särskilda åtalsprövningen är numera borttagen, det måste inte längre finnas ett allmänt intresse.
Däremot tror jag inte att polisanmälan är rätt väg att gå, en åklagare skulle antagligen inte orka ta i det hela utan den som vill ha rättvisa är högst troligen tvungen att ordna det själv via förenklat tvistemål gällande skadestånd för förtal och/eller brott mot PUL.