Citat:
Ursprungligen postat av Byline
Det finns ju dammluckor i Tolvfors också, så lite beroende på vart hon ev hoppat i, så kan ju hennes kropp även ha fastnat där eller så ligger den på "lasarettsholmen". Undrar om de draggat där, eller ens varit ut med gummiflotte och kollat. Som du säger, så brukar ju psykpatienterna gilla att dränka sig där, och man får plocka upp deras kroppar med gummiflotte.
Undrar dessutom vad de menar med norr om sjukhuset? Där ligger ju Sätra, men eftersom de inte skriver Sätra så får man väl anta att det är det lilla grönområdet väster om helikopterplattan man menar.
Jo, hade det varit norr om motorvägen hade det varit sätra. Min teori är att hon cyklat mot akutpsyk men tagit ett annat beslut och cyklat förbi och fortsatt en liten bit, eller att hon hade någon koppling till tolvfors, trevliga minnen av hästar kanske. Ska hon finnas där någonstans så är det i vattnet annars hade hon hittats med allt friluftsfolk som springer omkring med hästar och hundar, troligen en bit upp eftersom det varit en del aktivitet med brobygg i boulognern under våren.
Jag minns en bekant som gick från psyk och hoppade från bron på parkvägen, trots flera vittnen dröjde det månader innan dom hittade hans kropp i luckorna dryga kilometern bort.
edit:
http://www.expressen.se/nyheter/missing-people-soker-tuula-med-dronare/
Citat:
Det var i går fredag som Missing people fick ett tips från en privatperson som hittat en cykel i en bäckravin norr om sjukhuset i Gävle.
Citat:
När Missing peoples företrädare kom till bäckravinen på lördagsförmiddagen var cykeln, som ska ha varit just en vit damcykel, inte kvar.
Bäckravin, hmm. Där brukar vara ett populärt tillhåll för barn, hon borde ha hittats om hon finns där, så stort område är det inte. Som sagt, vattnet är lågoddsaren om tipset om cykeln stämmer vill säga och det inte rör sig om en flashbackare med säkra fantasikällor som vanligt.