Utgår ifrån att Tuula Lavikkala satt med på krismöten som förvaltningen Utbildning och Arbete hade för att försöka förstå varför siffrorna inte gick ihop, år efter år.
Hur tänkte hon när hon satt med på dessa möten, vetandes att det var hon som var orsaken till att det blev bl.a. personalnedskärningar?
Citat:
Det blev många möten tillsammans med tjänstemän på förvaltningen Utbildning och Arbete.
Citat:
– Vi hjälptes åt för att försöka förstå, men slutsatsen blev att nu måste vi spara ännu mer. Det var tufft, jättetufft. Att någon förskingrade pengar hade vi aldrig någon misstanke om, det fanns inte i sinnevärlden, säger hon.
http://gd.se/nyheter/gavle/1.5519743--vi-sparade-utan-att-nagonting-hande-
Och vad gäller bilarna döttrarna skulle ha fått av Tuula, utöver renoveringarna i deras lägenheter/hus, lutar mina tankar åt att hon köpte till sig kontakten med sina barn och barnbarn. Ytlig kontakt med andra ord, istället för den fabricerade bilden av en öm och kärleksfull mor och mormor.
Och vad gäller den oroliga särbon, kan det vara så att hans letande var för att försäkra sig att Tuula verkligen hade tagit sig av daga. För att inte bli avslöjad som delaktig i Tuulas bedrägeri, som den som upplyst henne om möjligheterna om hur förskingringen skulle gå till för att lyckas.
Enligt uppgift i tråden har dessa två vänstrat under 15 års tid. Rätt eller fel?