Om man läser hela regeln så lyder den så här:
Citat:
Ursprungligen postat av Reglerna
1.03. Hets mot folkgrupp
Att hetsa eller hota med anspelning på ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, trosbekännelse eller sexuell läggning är förbjudet.
Förtydligande av denna regel:
Denna regel förbjuder att man sprider, förespråkar eller rättfärdigar hat grundat på intolerans. Regeln bygger på den internationella termen "hate speech", och ska inte blandas ihop med den svenska lagen med samma namn. Den internationella termen förklaras som "uttryckssätt som sprider, förespråkar eller rättfärdigar hat grundat på intolerans".
Det är tillåtet att uttrycka missaktning för en eller flera utpekade folkgrupper, men inte att hetsa eller hota. Det betyder att det är tillåtet att säga att man exempelvis ogillar en specifik folkgrupp, men det är inte tillåtet att säga att man anser att alla inom denna folkgrupp borde utrotas eller att man anser att det är bra ifall en person inom denna folkgrupp blir mördad.
Notera att det inte handlar om den svenska lagparagrafen 16 kap 8 § brottsbalken.
Självklart händer det att lågpannor skriver sånt som bryter mot regeln, men därför kan de som uppmärksammar detta rapportera inläggen.
Om någon kan komma med exempel där man RP:at inlägget och det forfarande ligger kvar efter en dag, då vore det väldigt intressant.