Citat:
Ursprungligen postat av otroligfiskare
Har dragig ut på detta problem länge. Funderar på att bara få det överstökat, har några frågor:
1. Hur lång tid tar det att få tid hos en läkare? Kommer antagligen boka via ungdomsmottagningen.
2. Kommer man vara sängliggande efteråt eller kan man gå till skolan som vanligt utan att bekymra sig?
3. Bor fortfarande hemma och detta är den sista diskussionen jag vill ta med någon i familjen så kan man få allting överstökat utan att någon person märker det? Tänker mest på att man ska ta sig hemifrån sjukhuset, man lär väl vara vara neddrogad? Men man kanske kan ta sig hem kollektivt utan problem. Och har läst om någon skyddsgrej man har i början, måste man byta den när man duschar och så eller?
Mvh vilsen och nervös grabb
1. Beror helt på, jag började med ett besök på vårdcentralen, sen cirka 1-1.5 månader efter fick jag tid hos kirurgavdelningen där det bestämdes att vi skulle göra en operation och i september gjorde jag min operation.
2. Nej, inte nödvändigtvis jag stannade hemma en dag för att jag inte var sugen på att rusa iväg till skolan men hade troligtvis klarat det utan problem om jag ville, sängliggande blir du iallafall inte.
3.Jag valde narkos, hade inga problem med att ta mig hem. Kände mig inte speciellt seg alls, så det bör gå bra.
Jag hade en skyddsgrej, den skulle jag ta bort dagen efter. All sådan information fick jag efter operationen så det var inga problem.
Önskar dig lycka till!