Citat:
Ursprungligen postat av SMBH
Brukar undvika sådana här snaskiga skvallerprogram men då jag går på Chalmers kunde jag inte hejda mig.
Om vi bortser från det förkastliga beteendet hos en uppenbart störd man så är ju hela programmet pinsamt. Vad tittar jag på? En hollywood-thriller? Verkar ju så med tanke på hur dom klipper, effekterna och musiken. Så himla överdramatiserat så att det blir en fars av det hela, varför inte ta allvarligt på Karins situation istället för att göra det till en dramaturgisk spelfilm?
EDIT: Problemet med att göra det på det här viset är ju att man börjar ifrågasätta om programmet är vinklat. Pinsamt Hasse Aro, bättre än så kan du!
Jag läser medie- och kommunikationsvetenskap på högre nivå vid ett av landets universitet, och jag håller med dig, men jag menar att seriens format tillåter inte något annat berättarsätt.
Givetvis har du rätt i att det stora problemet därför blir att trovärdigheten kan ifrågasättas. Och
givetvis är den här sortens program vinklade till offrets fördel. Det skulle inte vara lika intressant om det kom fram att tanten själv betett sig illa under denna långa pers; hon kanske har skickat hotmail tillbaka ("om du rör mig eller min familj så då djävlar…") eller hånat honom ("kom igen då, din lilla fitta! Bring it on.") etc. Det vet inte vi som publik. För oss är hon ett endast ett offer som går till kyrkan varje söndag och som inte ens dödat en mygga under dessa 30+ år.
Därmed sagt menar jag
absolut inte att försvara
denna extremt sjuka gubbe i mitt inlägg. Han verkar vara en redig fitta och det som offret upplevt är givetvis det som är relevant – inte vad han känner/har känt under alla dessa år, även om de bakomliggande faktorerna sannolikt erbjuder åtminstone delvis en förklaring till hans handlingar. Jag försöker bara beskriva den narrativa strukturen i denna typ av programformat, även om det mesta kanske säger sig självt för den som är normalbegåvad och äger någon slags förmåga till att tänka kritiskt.
Bland de allra värsta bitarna tyckte jag själv var när "experterna" står och ska beskriva hur mötet kommer gå till. "Han kommer sannolikt att vara mycket verbal." Jaha? No shit? Han är professor vid Chalmers. Jag tror inte det är en titel man vinner genom att vara tyst som en mus. De flesta artiklar och avhandlingar jag läst i mina dagar har varit välartikulerade (om än djävligt tråkiga i vissa fall). "Han kommer även att neka och försöka göra sig själv till offer." OJ! Vilket kontroversiellt påstående! Om Hasse Aro kom och slängde upp en tv-kamera i nyllet på mig och anklagade mig för att bete mig som en fitta skulle jag själv
direkt erkänna allt utan omsvep.

Dramatisk musik och skakig Dogma-kamera för att bygga upp stämningen ytterligare.
Nej, det blir pinsamt på många plan att använda den här formen av berättande när man ska beskriva ett sånt här pass allvarligt problem, precis som många redan skrivit. Jag tror dock att vi kommer se fler program av den här typen i framtiden även i Sverige. Formatet har antagligen importerats från USA som har många varianter av denna berättarstrutur i sina "dokumentärer".