Citat:
Ursprungligen postat av Grishnac
Jag skulle gärna titta på Spoven om det fanns möjlighet, även skyddsrummet på Smedjegatan skulle vara väldigt intressant.
Sedan skall vi dra ihop en titt på gamla marinbasen också när vi får tummen ur....
Dock har de nyligen bytt väktarbolag utanför sporven och bytt lås på porten, och rustat upp skalskyddet. Undra inte om det är samma bolag som ute i mölndal?
Men sporven borde inte vara några problem då den fortfarnade är i räddningsverkets tjänst.
Smedjegatan har jag inte personligen vart inne i, men har haft vänner som var där när de byggde biltunneln, då de är ihopkopplade. Men skall inte vara något spännande där nere. Då kan du lika gärna gå till befolkningskyddsrummet i ottehällan. Jag är själv sugen på berget under hendriksberg.
Upptäckte att det finns en VOR antenn i bildal, samt gruvan i högsbo är väldigt vacker på höstkvällen. De har geologins dag den 10 september, så då är det öppet för vem som helst att komma dit och leta minneraler. Annars är det höga stängesel eller raka väggar.
Sedan ute vid tuve har vi en intressant sak...