Citat:
Ursprungligen postat av
Profax
Skulle du eller någon kunna sammanfatta vad det rör sig om, orkade inte läsa alla chatloggar..
Det är en rätt så fet granskning så jag kommer inte ihåg allt. Linn Wennergren tränar på Gladius. Allt är bra och hon är tillsammans med en av de andra fajterna på gymmet. Sedan hamnar hon i den "högst rankade" gruppen på Gladius där de får skriva på lite kontrakt och liknande för att få vara med. August är tränaren för den gruppen och är respektlöst mot de han anser inte hålla måttet/ogillar. Kränkande kommentarer och sexistiska kommentarer vräker han ut sig på träningarna. Ett exempel som nämns är en fajter han ogillar som han kör över så hårt så den fajtern blir skadad och får ställa in matchen han tränade för.
När Linn sedan gör slut och blir singel så skickar August en jävla massa sms alla möjliga tider på dygnet. Försöker uppenbarligen lägga in en stöt och försöker bjuda ut henne till både kafé och hem till hans lägenhet. Vill man få en uppfattning om exakt vad han skriver så får man läsa det som står i länken.
Linn uppfattar situationen som obekväm och när hon ska gå match så väljer hon tre andra som ska stå i hennes hörna vilket gör August förbannad. August kommer med en massa anledningar till varför de är skit jämfört med honom.
Till slut snackar hon om att byta gym och då går allt åt helvete. Hon försöker säga upp sitt kontrakt med Gladius och det slutar med att Gladius anlitar en advokat för att stämma henne på 50 000 kronor. Nu har hon gått ut med hela storyn till fightplay som släppte den idag.
Fightplay har även skickat frågor till August så han får ge sin version av situationen och det beräknas vara ute på nätet imorgon.
Detta var en snabb sammanfattning och jag rekommenderar folk att läsa allt själv. Kan påpeka att jag kanske missat något då det var ingen liten granskning.