Citat:
Ursprungligen postat av
ZuparN
Det stämmer. Han sade själv att det var jihadister som utförde offensiverna mot hans bas. Jag hittar dock inte Sheikh Suleiman öster om Dar Ta´izzah? Hur många km öster om staden?
Har du inte hört något om Dar Ta´izzah? Det är i princip den största basen utanför västra Aleppo. Borde finnas mer. Vet du vilken helikopter jag pratar om som blev nedskjuten där?
Dar al Izzah, är en ort, inte en bas. Den ligger väster om Aleppo på ett berg jag tror halvvägs från Aleppo stad till den Turkiska gränsen. Turkiska gränsen är väldigt nära orten.
Öster om Dar al Izzah fanns en militärbas som av någon anledning kallades Sheikh Suleiman.
Ett annat exempel för att förtydliga skillnaden på ort och militärbas är orten Atarib, också väster om Aleppo. Detta är en ort, men precis öster om orten fanns en militärbas, 46 regementet som rebellerna erövrade samtidigt som man erövrade Sheikh Suleiman.
Så Dar al Izzah är en ort. Öster om den låg en militärbas som av någon anledning kallades Sheikh Suleiman.
Jihadisterna ledde offensiven, även om det var FSA som sköt ner helikoptern och jag tror ett flygplan också. Man sköt ner en helikopter och ett flygplan precis innan basen erövrades. Så FSA sköt ner dessa medan jihadisterna ledde markoffensiven.
Var det i denna basen som 10-15 personer dog varje dag och som ursprungligen hade 500 personer? Du talar om att rebellerna hade många förluster, detta lär stämma in på denna basen för jihadisterna hade stora förluster i erövringen av denna basen!