2013-09-01, 22:48
  #16945
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ironghost
Kan det ha något att göra med att Assad fruktat ett invasionskrig och inte bara ett inbördeskrig? Om USA börjar bomba och göra markoperationer har han splitterny och felfri materiel att plocka ut till sina soldater. Det både höjer stridsmoralen och möjligheten att försvara landet.
Och så är moderna vapenslag både dyra och kostar att använda medan soldater är billiga och lätta att ersätta. Helt logiskt av en diktator att tänka så. Har för mig USA gjorde så under ww1. Manskapet fick inte dom nya k.pistarna för man var rädd att dom skulle falla i tyskarnas händer. Sjuk logik men så är manskap noll värda. Såg att Assad hade återvänt efter att ha flytt huvudstaden. Nu kommer hämndens timme att slå mot dom som vågat kritiserat ledningen. Finns det ingen i Syrien som har förmågan och förståndet att stoppa detta blodbad. Folk flyr och förbannar både rebeller och regering. Med rätta utan tvivel eftersom dom är lika goda kålsupare. Sedan finns ju bland rebellerna grupperingar som verkligen vill ha demokrati och välstånd i landet. Men i dagsläget verkar dom föra en tynande tillvaro, fast jag kan ju ha fel. Nu slåss pest och kolera om makten i landet.
2013-09-01, 22:49
  #16946
Medlem
Ironghosts avatar
Riktigt intressant det du delar med dig, ZuparN!

Jag vill minnas att jag läst tidigare i tråden att väldigt få i landet som gjort "värnplikt" har kallats in för tjänstgöring. Är det något du hört något om?
2013-09-01, 22:53
  #16947
Medlem
ZuparNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ironghost
Riktigt intressant det du delar med dig, ZuparN!

Inga problem. Du kanske redan läst mina tidigare inlägg om mina kontakter i Syrien och vad de varit med om? Skrivit om de ett flertal gånger.

Nedan är en mycket tragisk, men sann händelse.
Citat:
Fick precis veta att min kusin nästan blev avrättad av rebeller - Detta är min berättelse.

Fick precis veta något väldigt skärrade och känner därför att jag måste skriva av mig. Som de flesta i tråden säkert redan vet har jag flera kusiner i Syrien...
Hela inlägget: https://www.flashback.org/sp44293901
__________________
Senast redigerad av ZuparN 2013-09-01 kl. 22:55.
2013-09-01, 22:59
  #16948
Medlem
Thundermans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Låter som mycket stora förluster om det inte handlar om en stor bas med flera tusen soldater. Man frågar sig hur de lyckats hålla ut så länge med förluster i den storleksordningen.

Jag fann den rapporten också intressant.

Det talas om att 50 000 soldater dött hittills i kriget. Källa är Kubas statliga media

http://groups.yahoo.com/neo/groups/CubaNews/conversations/topics/142195

Det är helt klart en döende armé, då ska man tänka på att om det är 50 000 döda så är antalet skadade åtminstone 100 000.
2013-09-01, 23:03
  #16949
Medlem
Thundermans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Det är en bas på ca 500 soldater. 10-15 soldater dog per dag, under rebelloffensiven. Enligt honom var skadorna större på rebellerna.

Jag förstår att rebellerna också lider förluster. Dock har rebellerna reserver, Assad har inte.

Så därför är jag intresserad om det endast var i den basen som 10-15 soldater dog, vilket verkar vara fallet. Det bekräftar dem enorma förluster Assad lider. Till exempel dog 150 soldater i Khan al Asal, 53 dog i Khanasir, över 100 i byarna utanför Safira.
2013-09-01, 23:03
  #16950
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurren75
Jo Saudi är ju allierade med USA och Saudi förser inte Al-Qaida med några som helst vapen? Fniss Vem får Al Qaida sina vapen ifrån? Desamma kan förse dom med vad som helst, även kemiska vapen. Det är inte svårt, speciellt om de inte behöves skjutas iväg utan bara sprängas på plats från avstånd. Inte svårt alls.
Det är en viss skillnad på konventionella och massförstörelse-vapen. Hade Al-Qaida haft tillgång till det senare så hade terrordåden sett 10 gånger värre ut.
__________________
Senast redigerad av Kaymano 2013-09-01 kl. 23:37.
2013-09-01, 23:05
  #16951
Medlem
Thundermans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Han säger att de är välbevakade och skyddade. Om en rebelloffensiv sker, måste dessa vapnen evakueras omedelbart. Det har dock hänt att man inte lyckats med detta alltid. Dessutom uteslöt han inte att utomstående stater kan ha varit inblandade, vilket framstår i inlägget #16909.

Vad du har att göra med är en indoktrinerad person oavsett om han ger dig uttrycket av att vara "inte Pro-Assad".

Om han vet att kemiska vapen är under regeringskontroll, säkrade och skyddade och bevakade och under tight säkerhet. Och samtidigt vägra acceptera att en attack inom Syriens gränser från ett område i Damaskus till ett annat område i Damaskus inte kan utföras av regeringen utan måste ha utförts av någon annan så rör det sig inte om en rationell person.

Analogiskt kan vi nämna alla dem tyskar som vägrade acceptera att det fanns exterminationsläger under Andra Världskriget utan allting var allierad propaganda.
2013-09-01, 23:06
  #16952
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Proletären har noll trovärdighet, och det bevisar de här. Detta är naturligtvis inte "vanliga Damaskusbor", utan högljudda supporters för regimen. Kolla in Mudar Barakats Twitter:
https://twitter.com/mibrkt

May Almoudalal är dotter till en Saddamtrogen irakisk diplomat, som tvingades fly efter kriget:
http://kildenasman.se/2012/05/12/proletarens-paulov-en-fotsoldat-i-tjanst-hos-diktaturen-assad/

"Proletären" är ett skämt.
Men trefaldige presidentrådgivaren Pat Buchanan då?
Citat:
Even three-time presidential adviser Pat Buchanan has gone on air in saying that the whole event ‘reeks of a false flag’ operation to launch full-scale war against Syria and Assad.

http://www.prisonplanet.com/video-salon-attacks-ron-paul-infowars-for-calling-out-syrian-false-flag-attack.html
2013-09-01, 23:07
  #16953
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Eller så är det du som står för desinformation? Vad sägs om att du slutar läsa bullshit mainstreamnyhetssidor som Afrobladet?
Vad sägs om att du tar din medicin innan du blir totalt psykotisk? Och jag som trodde att Bagdad Bob var galen. Du ger mig perspektiv på tillvaron.
2013-09-01, 23:09
  #16954
Medlem
ZuparNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Jag förstår att rebellerna också lider förluster. Dock har rebellerna reserver, Assad har inte.

Så därför är jag intresserad om det endast var i den basen som 10-15 soldater dog, vilket verkar vara fallet. Det bekräftar dem enorma förluster Assad lider. Till exempel dog 150 soldater i Khan al Asal, 53 dog i Khanasir, över 100 i byarna utanför Safira.

Jag frågade hur många som dog per dag, han sa 10-15, under de svåra rebelloffensiverna, då det kunde ske stora och koordinerade anfall mot basen. De flesta dog av prickskyttar.
Basen i fråga evakuerades när förhållandena blev stora och är i dag under rebellkontroll. Evakueringen var nödvändig då basen hade belägrats. Ca 50 soldater var kvar när evakueringen skedde. Jag vet inte vad som hände med dessa. Han sade att rebellerna led större förluster eftersom deras geografiska position var väldigt utsatt för flyganfall. Dessutom hade soldaterna i basen bättre skydd, i form av väggar o.s.v, vilket inte rebellerna hade. Jag vill inte spekulera i hur stora rebellförlusterna en sådan dag kunde vara, antagligen stor, med tanke på hur intensiva strider det enligt honom var, i så öppna utrymmen.
2013-09-01, 23:10
  #16955
Medlem
rootbits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Nedan är en mycket tragisk, men sann händelse.

Hela inlägget: https://www.flashback.org/sp44293901

Vi kan ju hoppas på att rebellerna lyckas slå ut den baahtkontrollerade enpartistaten. Al-assad och Putin är ju onekligen det största hindret för demokrati i Syrien (det näst största hindret är självklart alla de islamister som USA just nu använder som verktyg i konflikten för att först få bort regimen). En sak i taget helt enkelt...
2013-09-01, 23:11
  #16956
Medlem
Thundermans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Inga problem. Du kanske redan läst mina tidigare inlägg om mina kontakter i Syrien och vad de varit med om? Skrivit om de ett flertal gånger.

Nedan är en mycket tragisk, men sann händelse.

Hela inlägget: https://www.flashback.org/sp44293901

Intressant inlägg.

Militärbasen som erövrades av rebellerna för 8 månader sedan väster om Aleppo, jag antar att det var Sheikh Suleiman, är jag korrekt?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in