Journalisthipster på SvD ondgör sig över södermalms gentrifiering. Tydligen så är södermalm inte längre lika hipstervänligt och definitivt inte för journalister som önskar leva ett liv där hipsterns alla attiraljer finns inom 10 minuters gångväg.
Istället lyfts nu Gröndal fram som hipsterns framtida häckningsområde, där diverse obskyra kulturevenamg kan komma att avnjutas.
För oss som bor i Stockholm, vi kan se en utveckling redan idag av gentrifiering i
GLAM. Men fortfarande i Gröndal har man sparat mycket av gamla 40- och 50-talskåkar d.v.s. en utmärkt grogrund för hipstern med låga hyror och möjligheter att starta alternativkafeér, gallerier, konstnärsverkstäder o.s.v.
Vänj er vid dessa artiklar som alla har syftet att långsamt förflytta zonen "Cool" allt längre söderut. Ni som följer denna tråd ser att jag så sent som igår länkade till en artikel där
Skärholmen av alla ställen helt plötsligt hade fått en helt ny status.
Gammelmedia dör sotdöden och journalisthipstern har inte längre råd att bo på södermalm utan tvingas allt längre söderut.