Citat:
Ursprungligen postat av Kingen_king
Antingen så gör man egna lekmannaberäkningar utan grund eller också kollar man på deras faktiska siffror...
Det ser ju inte ut som att papperstidningen har nån framtid. Helin är helt på trådens sida.
Omsättning 590 miljoner. Sammanlagd, fullbetald printupplaga under kvartalet 91 dagar x 220 000 ex x 13 kr = 260 miljoner kronor.
Lägg därtill den delvis betalda printupplagan på knappa 6000 ex gånger 91 dagar x ??? kronor, så är nästan HALVA omsättningen lösnummerförsäljning.
Är vi överens så långt? Halva omsättningen ska fasas ut relativt snart.
Men vänta! Först under samma kvartal nåddes "tipping pointen" för reklamförsäljningen, vilket betyder att NÄSTAN HÄLFTEN av reklamintäkterna försvinner med print-upplagan.
Ska vi gissa att 3/5 av omsättningen fortfarande finns i print? Och att en stor andel av personalens löner finansieras därifrån och alltså "subventionerar" nätet med innehåll ur den tryckta tidningen? Hur ska "kvaliteten" på nätet bibehållas om print försvinner?
Är det inte troligt att det blir en ond cirkel av neddragningar, tunnare innehåll, neddragningar, tunnare innehåll osv om nätet måste stå på egna ben? Dessutom är printtidningen en daglig reklampelare för nätet, som på sikt försvinner ur folks medvetande.
Notera också att Aftonbladet inte kan växa i räckvidd på nätet, alla potentiella kunder är redan nådda sedan länge. Var finns då tillväxten? Fler sidvisningar? Hur då? Hur ska fler klick horas ut än idag, samtidigt som medarbetarna blir färre? Högre pris på samma reklamspot? Vem skulle betala mer för samma spridning?
Kan vi vara överens om att "kvaliteten" på aftonbladet.se bara kommer att sjunka utan printredaktionens muskler? Ingen aktör globalt har lyckats med betalmodeller hittills, varför skulle då en blaska med dåligt varumärke göra det?
Jag säger inte att Aftonbladet kommer konka, de kan absolut finnas kvar och göra vinst som en kraftigt bantad nättidning.
Men det kommer att bli ett blodbad av neddragningar och svältkurer under de närmaste åren för journalisterna där.