Citat:
Ursprungligen postat av
Dalulven
Provocera? Nej, jag har för en gångs skull semester och lite mer MOP-tid att stoppa in i kalendern.
Vi vet tyvärr inte exakt vad LP sa i förhören. Det finns inga dialogförhör?
Hon kan ha hört senare att LJ befann sig där, och placerat in honom.
Ja, hon hade möjlighet att se honom, likväl som flera andra: LB, PV, KJ ... ?
Men SE och GM är de enda som med säkerhet såg LJ i den positionen.
Varför skulle GM annars springa och titta bakåt hela tiden på åsen?
Vad skönt för dig! Ägna lite tid och kritiskt granskande till din egna teori kanske? Eller nej..
Precis, det är många "om och men" här, eller hur? Och på det drar du och ni slutsatser utan att beakta andra alternativ, anser jag. (Men "placerar man SE som GM först", så blir svaren givna)
Ja, flera hade såklart möjlighet att se LJ, men det är väl ganska naturligt att de flesta titta på "offret" för gärningen?
Hasse J kollade inåt gränden och såg en springande person som tittade bakåt, men i övrigt har vi inga fler vittnesmål av gärningsmannen inne i gränden. (Förutom LJ, som jag personligen anser ha sett GM).
SE, Lisbeth och LJ's vittnesmål går ihop. (Om man kan se möjligheter som felaktiga tidsuppskattningar från vittnen)
Ja varför skulle gärningsmannen ständigt titta bakåt? Är inte det enkla svaret att han var stressad och nervös över att någon tagit upp jakten och följde honom?
Det mer komplicerade är väl att han därtill hade sinnesnärvaro och fångade upp detaljer som LJ's ålder, jackfärg. Hann med att se att "flera personer lade Palme till rätta" och att "Lisbeth spraqng ut i gatan" (och ja, stoppade 20 bilar vilket verkar viktigt att ta upp).
Det finns säkert fler detaljer som SE-GM påstås ha fångat upp under sin påstådda flykt från mordplatsen.