Citat:
Ursprungligen postat av
ursprungligen
Ja tyvärr har nog MEs fotoalbum skattat åt sopförbränningen. Dessutom är ofta privata fotoalbum inte paginerade med diarienummer så "bussresan till Rüdesheim" kan lätt hamna mitt i "liftkön i Idre".
Vore ME den förhärdade och förslagna medbrottslingen som de med de tommaste tunnorna skramlar för i tråden kan hon faktiskt själv sorterat bort de mest komprometterande bilderna innan hon vek in årorna. Hela sidor: "Isborrnöje utanför Hedemora", "Besök på museifartyget Pommern i nya gula mysbyxorna" och "Solnedgång i Skelleftehamn" kan då avlägsnats från albumet.
Ja den gamla skolans fotoalbum saknar ju det mesta att önska jämfört med bilder tagna av smarta telefoner. Dock brukade ju det ofta dölja sig nyttig som onyttig information på baksidan av korten? Inte omöjligt att det fanns foton med baksidestext som; EAP sommarläger 1982, Åländsk provhytt 1986, Besök på **** herrgård våren 1985, WG i nya fina badbyxorna, Bridgeblandning i konstnärlig närbild, SE med dottern 1980, osv. Lätt att få stegrande puls, känner jag.
Ja, det mest sannolika är så klart att ME klippte sönder alla bilder som kunde påverka hennes och makens eftermäle negativt, konstigt vore annat, enligt fågelkvitter var hon ju klar i knoppen in i det sista. Dock skulle man ju ha velat vara en fluga i plastpåsen där ME kastade fotona?