Citat:
Ursprungligen postat av
pojkpingis
Nej, den är varken skitnödig eller stillsam, var dock populär. Det är en dramakomedi med betoning på komedi. Den har åldrats väldigt dåligt, som så mycket annan svensk film från den tiden.
Lomhörd har jag aldrig påtalat. Dock vis nedsatt hörsel. Jag har inte sagt att hon var döv. Men i kombination med trafikbullret och fredagsfirandet, ser jag det inte som konstigt om hon inte hörde en kort ordväxling. Dessutom gick hon ju ett steg förre och eventuellt i tankar. Men givetvis spekulerar jag. Och jag tror som sagt inte på att någon ordväxling med SE ens ägt rum längs gatan, än mindre en avsnäsning.
Lägg till att hon möjligen skärmar av omgivningen precis som personer från Östermalm(eller individer som vill associeras med dom) gör lite till mans.
Hon verkar även tycka det jobbigt med alla blickar på polisstationen. Vilket verkar vara anledningen till att förhör hölls i hemmet.
Det är också ett Bettende som kändisar kan lägga till med.
Min bedömning är att det kan sammanstråla och signalera, stör mig inte.
LP och OP var från Östermalm. OP var rebell och bröt normerna vad en Östermalmskille skulle göra.
Att LP skulle varit mer uppmärksam senaste tiden kanske är relativt.
Någon "grandman" såg hon inte iallafall.